Tematy rozmowy Kamali Harris i premiera Mateusza Morawieckiego

Reklama - Advertisement

W dniach 11 – 13 kwietnia 2023 r. premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wizyta obejmie kilka ważnych punktów. Wśród nich przewidziano rozmowy w Białym Domu, spotkanie z przedstawicielami czołowych firm amerykańskiego sektora zbrojeniowego oraz udział w debacie w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Bezpieczeństwo europejskie, wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne oraz kwestie globalne i regionalne – taką tematykę poruszy wiceprezydent Kamala Harris podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak dowiedziało się Polskie Radio, wiceprezydent USA chce także podziękować premierowi za nieustające wsparcie Ukrainy.

Wiceprezydent Harris przyjmie premiera Morawieckiego we wtorek, w Sali Ceremonialnej swego urzędu, położonego tuż przy Białym Domu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30 czasu polskiego.

Wiceprezydent podziękuje Polsce za nieustające przywództwo we wspieraniu narodu ukraińskiego, w nakładaniu kosztów na Rosję oraz obronę zasad i norm prawa międzynarodowego – powiedział korespondentowi Polskiego Radia Markowi Wałkuskiemu wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu.

Poza kwestiami bezpieczeństwa europejskiego i globalnego jako jeden z tematów spotkania urzędnik wymieniał bezpieczeństwo energetyczne, w tym program budowy cywilnej energetyki jądrowej. W ubiegłym roku Polska wybrała amerykański koncern Westinghouse jako partnera przy budowie trzech reaktorów jądrowych.

Wiceprezydent z zadowoleniem przyjęła decyzję Polski i oczekuje dalszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i kryzysu klimatycznego – podkreślił urzędnik, dodając, że istotnym tematem rozmów Mateusza Morawieckiego z Kamalą Harris będą też bezpieczeństwo i współpraca obronna.

/IAR/RadioRAMPA/

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here