Temperament – jak go wykorzystać, skoro nie można go zmienić?

Reklama - Advertisement

W ramach Archipelagu Umysłu przenosimy się na nową “wyspę”o nazwie Temperament, z układu limbicznego, w którym swoje siedlisko mają emocje przechodzimy bardziej w kierunku układu nerwowego. Do emocji jeszcze powrócimy, bo temat jest bardzo ważny i nie wyczerpany.

Temperament to podstawowe, względnie stałe cechy naszej osobowości, które towarzyszą nam od wczesnego dzieciństwa i są również obecne w świecie zwierząt. Temperament określa formę naszego zachowania, czyli w jaki sposób coś wykonujemy, a nie dlaczego to robimy. Struktury temperamentu mogą być zharmonizowane lub nie, a to może tworzyć temperamentalny czynnik ryzyka zapadania na związane z tym choroby. Również dopasowanie temperamentu do wykonywanej pracy jest niezwykle istotne w kontekście dbania o własne zdrowie psychofizyczne.

Archipelag umysłu to cykl krótkich i praktycznych wykładów na temat psychologicznych aspektów naszego życia prowadzony przez Teresę Myśliwiec.

Teresa Myśliwiec – doktor nauk społecznych z zakresu psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dzieli się swoją wiedzą na temat temperamentu.

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here