Uczestnicy 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku

Reklama - Advertisement

Dziesiątki tysięcy Polaków wzięło udział w 86. Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Organizatorzy mówią, że padł w tym roku rekord ilości uczestników. Parada na prestiżowej Piątej Alei na Manhattanie to największe święto amerykańskiej Polonii. W tym roku gościem specjalnym przemarszu był prezydent Andrzej Duda. Oprócz Andrzeja Dudy, w paradzie wziął też udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, którego organizatorzy mianowali honorowym marszałkiem Parady.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż po raz pierwszy w historii w Paradzie wziął udział urzędujący polski Prezydent. Prezydent zatańczył poloneza, który zawsze otwiera Paradę,  a następnie wygłosił przemowę do Polonii. Apelował między innymi o dalsze lobbowanie za Polską u amerykańskich polityków. Następnie Prezydent wraz z Głównym Marszałkiem Parady Franciszkiem Piwowarczykiem witali maszerujące polonijne kontyngenty. 

Przez Nowy Jork przemaszerowały polskie dzieci, harcerze, organizacje polonijne ze stanów: New Jersey, Conecticut oraz Nowy Jork, ale także amerykańscy strażacy i policjanci. Piąta Aleja 1 października przez kilka godzin była biało-czerwona.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć zatytułowanej “Ludzie na Paradzie”.

Już wkrótce relacja wideo z tego wydarzenia i kolejne galerie zdjęć.

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here