Uczniowe szkół polonijnych na równi z uczniami szkół polskich – jak zdobyć polską legitymację szkolną?

fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Reklama - Advertisement

W czwartek 12 stycznia 2017 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której uczniowie i nauczyciele polonijnych szkół będą mieli przyznane prawa do ulg na równi z uczniami szkół polskich. Chodzi nie tylko o środki transportu zbiorowego, ale również obiekty kultury polskiej takie jak muzea, parki narodowe. Jak powiedział prezydent w swoim wystąpieniu, nowo podpisana ustawa ma charakter nie tylko symboliczny jakim jest formalne potwierdzenie polskiej tożsamości narodowej dla tysięcy polskich dzieci za granicą, ale i ekonomiczny. Chodzi przede wszystkim o naszych rodaków uczących się w polskich szkołach w Europie Wschodniej. Dla nich pieniądze zaoszczędzone dzięki ulgom przyznane w ustawie mogą stanowić zachętę dla częstszego odwiedzania naszego kraju, a w dalszej perspektywie – planowania w nim swojej przyszłości. Z pałacu prezydenckiego, dla Radio RAMPA, relację przygotował Bartosz Żebrowski.

Prezydent Andrzej Duda od początku pełnienia swojego urzędu mówił o konieczności ściślejszej współpracy z Polonią. Jest to swojego rodzaju bonus dla dzieci, które muszą co tydzień uczęszczać dodatkowo do szkoły i poświęcać czas na naukę – o tym mówił Adam Kwiatkowski, szef Gabinetu Prezydenta RP.

Bartosz Żebrowski rozmawia również z Panią Ewą Petrykiewicz, dyrektor Liceum Polonijnego w Warszawie, do którego uczęszcza polonijna młodzież z całego świata oraz z uczniami polonijnych szkół.

Ten dzień jest nie tylko historycznym dniem w dziejach relacji z Polonią, ale swojego rodzaju ewenementem w dzisiejszej polskiej polityce. W czasach, gdy niemal każda decyzja władz nie tylko budzi kontrowersje, ale jest również pretekstem do konfliktów i walk politycznych, ustawa przeszła niemalże jednomyślnie – szkoda że nie każdej sprawie politycy potrafią wypracować wspólne rozwiązanie.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here