Ukraina wnioskuje o przyspieszone przyjęcie do NATO

Reklama - Advertisement

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyspieszoną procedurę przyjęcia jego kraju do NATO. Poinformował o tym po zakończeniu posiedzenia ukraińskiej rady Bezpieczeństwa Narodowego i Wspólnoty. Ukraiński przywódca ocenił też jako farsę dzisiejsze ogłoszenie na Kremlu aneksji kolejnych ukraińskich terytoriów.
Ukraiński prezydent podkreślał, że jego kraj od wielu miesięcy broni Europy przed Rosją i faktycznie jest sojusznikiem zachodu.

“De facto przeszliśmy już drogę do NATO. De facto pokazaliśmy, że osiągnęliśmy standardy Sojuszu Północnoatlantyckiego na polu boju i we wszystkich aspektach naszej współpracy. Pomagamy sobie nawzajem i bronimy się nawzajem. To właśnie jest sojusz. Dziś Ukraina składa wniosek o uznanie de iure tego sojuszu, według procedury, która odpowiadałaby naszemu znaczeniu w obronie całej naszej wspólnoty”.

Ukraiński prezydent zaznaczył, iż rozumie, że do przyjęcia jego kraju do NATO potrzebny jest konsensus wszystkich jego członków. Jak zaznaczył, zanim to się stanie, Ukraina może być objęta programem Kyiv Security Compact. Jak mówił, jest to dokument opracowany w Kijowie i przedstawiony partnerom Ukrainy dotyczący bezpieczeństwa w Europie.

Jednocześnie Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Ukraina nie uznaje zabiegów Kremla o przyłączenie ukraińskich ziem.

“Całe terytorium Ukrainy będzie wyzwolone z rąk wroga nie tylko Ukrainy, ale wroga życia, ludzkości, prawa i prawdy. Rosja o tym wie, odczuwa naszą moc.
Widzi że na Ukrainie udowadniamy siłę naszych wartości. Dlatego Rosja się spieszy i właśnie teraz zorganizowała tę farsę i próbę aneksji. Stara się ukraść to, co do niej nie należy”.

Na Kremlu Władimir Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów w ukraińskich obwodach: donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here