Ostre reakcje świata na ogłoszoną przez Putina aneksję ukraińskich terenów

Reklama - Advertisement

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił aneksję przez Rosję czterech okupowanych obwodów na południu i wschodzie Ukrainy: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporowskiego. Decyzja Moskwy wywołała liczne reakcje zachodnich polityków i ekspertów, podkreślających, że “głosowanie” było rażącym złamaniem prawa międzynarodowego.

Amerykański przywódca Joe Biden zapewnił, że USA nie uznają nowych granic, zapowiedział dalsze wsparcie Ukrainy i ogłosił kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. “Rosja narusza prawo międzynarodowe, depcze Kartę Narodów Zjednoczonych i okazuje pogardę wobec pokojowo nastawionych narodów świata – napisał w oświadczeniu Joe Biden. 

Przywódcy 27 krajów, oraz liderzy unijnych instytucji potępili kolejną bezprawną aneksję Ukrainy i zagrozili zaostrzeniem sankcji wobec Rosji. Wspólne oświadczenie opublikowali członkowie Rady Europejskiej – szefowie państw i rządów 27 krajów oraz liderzy Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

“Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. Będziemy dalej wspierać Obrońców Ukrainy i jej naród, aż do wyparcia agresora. Dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją” – napisał Prezydent Polski Andrzej Duda na Twitterze. 

Sowietolog i były ambasador Polski w Rosji, profesor Włodzimierz Marciniak, mówił o możliwych dalszych scenariuszach rosyjskich władz:

“Czy to będzie tak, że będą kontunuować na razie działania konwencjonalne plus szantaż energetyczny w stosunku do Europy, po to by zmusić Ukrainę do tego, aby usiadła do rozmów – pewnie według jakiejś formuły “pokój za terytoria” czy sformułuja stanowcze ultimatum np. że w ciągu tygodnia Ukraina ma się wycofać, a jeśli nie to zrobimy coś strasznego, bo na razie Putin mówi: mamy, możemy w razie czego itd., natomiast to jeszcze nie jest konkretne”.

Pseudoreferendum na okupowanych terytoriach Ukrainy trwało od 23 do 27 września. Głosowanie dotyczące przyłączenia do Rosji obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporowskiego prowadzone było pod przymusem.  USA, Unia Europejska i NATO zapowiedziały, że nigdy nie uznają roszczeń Rosji do anektowanych terytoriów na wschodzie i południu Ukrainy.


/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here