USA: Mariusz Błaszczak: Polska kupi F-35

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Polska wkrótce dołączy do elitarnego grona państw, których siły powietrzne posiadają najnowocześniejsze myśliwce F-35. Szef MON w pierwszym dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych odwiedził bazę sił powietrznych Eglin, gdzie zapoznał się z programem rozwojowym samolotów myśliwskich V generacji.

Mariusz Błaszczak powiedział, że kończy się era wykorzystywanego przez siły powietrzne Polski sprzętu postsowieckiego, a rozpoczyna się era sprzętu najnowszej generacji. Szef MON wyraził nadzieję, że myśliwce F-35 trafią do polskiej armii bardzo szybko.

Minister obrony narodowej poinformował, że w pierwszej fazie jesteśmy przygotowani na zakup 32 myśliwców F-35. Zaznaczył jednak przy tym, że ambicje Polski są dużo większe. Jednosilnikowe i jednomiejscowe myśliwce wielozadaniowe F-35 są produkowane przez amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin.

Wizyta Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych potrwa cztery dni. Szef resortu obrony ma zaplanowane spotkania w Pentagonie i w Kongresie. Pojutrze będzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Białym Domu.

(IAR)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here