USA ostrzega przed podróżą do Meksyku. Jak jest naprawdę?

Reklama - Advertisement

Departament Stanu USA wydał ostrzeżenie czwartego stopnia (najwyższe) przed podróżą Amerykanów do pięciu stanów Meksyku: Colima, Guerrero, Michoacán, Sinaloa i Tamaulipas. Podobne ostrzeżenie obowiązuje w związku z podróżą do takich krajów jak Somalia, Syria czy Afganistan. Dlaczego? 

W 2017 roku, w Meksyku, prowadzona była rekordowa ilość śledztw dotyczących morderstw w tym kraju: ponad 23 tysiące. Jak podają władze, był to najgorszy od roku 2011 okres – to siedem lat temu w Meksyku zamordowanych zostało ponad 27 tysięcy osób. Władze USA informują, że stany objęte wysokim stopniem zagrożenia to stany szczególnej aktywności gangów i karteli narkotykowych. Ich przedstawiciele porywają turystów, żądając za nich wysoki okupu. Ze stanu Sinaloa, na przykład, ekstradowany był do USA Joaquin “El Chapo” Guzman – szef jednego z największych karteli narkotykowych. 

Generalnie cały Meksyk, objęty jest ostrzeżeniem drugiego stopnia, co oznacza, że zaleca się ostrożność przed podróżą do tego kraju. Dotyczy to również ośrodków największej aktywności turystycznej, ukochanych również przez Polaków: Tulum, Cancun, Riviera Maya. Władze Meksyku zapewniają, że turyści w tych najbardziej popularnych rejonach, nie mają się czego obawiać. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy naszą rodaczkę, Justynę Chelstowski, eksperta ds. podróży, doświadczonego agenta podróży. Justyna zaledwie kilka dni temu wróciła z podróży służbowo-turystycznej, właśnie do Meksyku.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here