Reklama - Advertisement

Rząd Stanów Zjednoczonych zatwierdził sprzedaż Polsce 800 rakiet powietrze-ziemia Hellfire o wartości do 150 milionów dolarów i skierował wniosek w tej sprawie do Kongresu. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w pociski te zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149.

Według komunikatu Departamentu Stanu Polska wystąpiła o zakup 800 rakiet AGM-114R2 Hellfire oraz czterech pocisków M36 Hellfire do celów szkoleniowych. Zamówienie obejmuje również pomoc techniczną, części zamienne, naprawy, przechowywanie oraz inne elementy logistyki i wsparcia programu. Szacowany koszt transakcji wynosi 150 mln USD.

“Proponowana sprzedaż wzmacnia cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika z NATO, który jest siłą napędową stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie” – napisano w komunikacie Departamentu Stanu.

Głównym wykonawcą będzie firma Lockheed Martin Corporation z Orlando na Florydzie.

Decyzję rządu USA musi jeszcze zatwierdzić Kongres, co jest niemal pewne.

Informując o zakupie przez Polskę rakiet Hellfire, wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zostaną w nie wyposażone śmigłowce wsparcia AW149. Integracji pocisków ze śmigłowcami dokona PZL Świdnik.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie:

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here