Advertisement - Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim wywiadem – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Szpiedzy mieli m.in. przygotowywać akty sabotażu na trasach, którymi przewożone jest uzbrojenie dla Ukrainy.

Zatrzymane osoby to cudzoziemcy, jak mówi MSWiA zza wschodniej granicy. Wśród ich zadań było monitorowanie tras kolejowych i dokumentowanie transportów przewożących uzbrojenie dla Ukrainy. Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli m.in. kamery, sprzęt elektroniczny i nadajniki GPS, które miały być montowane na wagonach. Według polskich służb szpiedzy przygotowywali także akty sabotażu, mające na celu sparaliżowanie akcji pomocy Ukrainie. Grupa ta miała również inne zadania, to rozpowszechnianie fałszywych informacji, które miały psuć relacje polsko-ukraińskie oraz stawiać w złym świetle NATO.

Według ABW szpiedzy byli regularnie wynagradzani przez rosyjskie służby specjalne.

Mariusz Kamiński podziękował polskim funkcjonariuszom za rozbicie tej grupy: “Chcę powiedzieć, że Polska jest i będzie państwem bezpiecznym, mamy kompetentne, profesjonalne służby, które strzegą naszego bezpieczeństwa”.

Z dziewięciu zatrzymanych sześć już trafiło do tymczasowego aresztu, wobec trzech jeszcze prowadzone są czynności.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: abw.gov.pl

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here