USA wprowadzają restrykcje użycia min przeciwpiechotnych

Advertisement

Rząd prezydenta Joe Bidena podjął decyzję o ograniczeniu użycia lądowych min przeciwpiechotnych przez amerykańskie wojska. Uzasadniając te decyzję Biały Dom wskazał na tragiczne konsekwencje dla ludności cywilnej użycia tego rodzaju broni na Ukrainie.

Biały Dom poinformował, że Joe Biden polecił dostosować politykę USA do traktatu ottawskiego z 1997 roku, którego celem jest wyeliminowanie użycia min przeciwpiechotnych na całym świecie, z wyjątkiem półwyspu koreańskiego. 

Stany Zjednoczone zakażą użycia, składowania, produkcji i transferu min przeciwpiechotnych. 

Ponadto Prezydent USA polecił Pentagonowi poszukiwania alternatyw dla min przeciwpiechotnych, co umożliwiłoby Stanom Zjednoczonym formalne przystąpienie do Konwencji Ottawskiej. Świat po raz kolejny jest świadkiem niszczących skutków min przeciwpiechotnych, w kontekście brutalnej i niesprowokowanej wojny Rosji na Ukrainie, gdzie użycie przez siły rosyjskie tej i innej amunicji spowodowało rozległe szkody dla cywilów i obiektów cywilnych – oświadczyła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Adrienne Watson. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here