V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Reklama - Advertisement

W Sejmie zainaugurował obrady V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Obrady otworzył marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Poinformował, że niebawem rozpoczną się prace nad realizacją postulatu Polonii i ustanowieniem w polskim parlamencie przedstawiciela Polonii i Polaków za granicą.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przypomniał, że w uchwale z okazji ogłoszenia roku 2018 Rokiem Jubileuszu Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zapisano, iż dokonało się ono nie tylko poprzez walkę na polach bitew, ale także i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej.

Także premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez ministra Marka Suskiego zadeklarował, że polski rząd wspiera i będzie wspierał powroty Polaków z emigracji zarobkowej. Prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski podkreślił, że ranga nadana Zjazdowi przez polskie władze potwierdza, jak wielką wagę sprawy Polonii i Polaków z Zagranicy mają w dzisiejszej Polsce.

Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska mówiła, że rodaków żyjących za granicą łączy z Polską historia, ludowe tańce i piosenki, duszpasterze, Wigilie przy rodzinnym stole i polski język. Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys dziękowała polskim władzom za pomoc Polakom na Wschodzie, między innymi za Kartę Polaka.

Podczas uroczystej inauguracji w sali plenarnej Sejmu głos za brali także między innymi delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bożena Kamiński oraz prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Tadeusz Piłat. 

Zjazd potrwa do 23 września. W kolejnych dniach delegaci będą debatować w ramach siedmiu forów tematycznych.

(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here