W USA obalone zostanie prawo do aborcji? Prasa publikuje projekt opinii sędziów

Reklama - Advertisement

W USA ważą się losy prawa do aborcji. Jak w poniedziałek wieczorem podało Politico, sędziowie Sądu Najwyższego zagłosowali za obaleniem prawa do aborcji zawartego w decyzji sądowej Roe vs. Wade, a projekt opinii większości sądziów, wydanej w tej sprawie, wyciekł do prasy. Jak podaje Politico, we wstępnym projekcie opinii napisanej przez Sędziego Samuela Alito, można przeczytać: “Uznajemy, że Roe i Casey muszą zostać obalone” i że “[decyzja w] Roe była rażąco zła od samego początku.” Decyzja w sprawie Planned Parenthood v. Casey zapadła w 1992 roku i utrzymała decyzję w Roe v. Wade. Jak przeczytać można w opublikowanym projekcie opinii sądowej, “Nadszedł czas aby wziąć pod uwagę Konstytucję i zwrócić kwestię aborcji do wybranych przedstawicieli ludu.”

Publikacja projektu opinii wywołała burzę w USA, co było do przewidzenia. Sprawa prawa do aborcji od wielu miesięcy jest gorącym tematem protestów, zarówno zwolenników prawa do życia jak i prawa do aborcji. Jeszcze przy okazji tegorocznego Marszu Życia, który miał miejsce w Waszyngtonie w styczniu, zwolennicy Prawa do Życia wierzyli w to, że jest to już ostatni marsz i że w większości konserwatywny obecnie Sąd Najwyższy, obali Roe vs. Wade.

Bezprecedensowe jest, aby z Sądu Najwyższego “wyciekła” opinia, jeszcze przed jej sfinalizowaniem. Jak podaje CNN, jest to “rażące naruszenie poufności i tajności Sądu Najwyższego.” Formalnie, dopóki ostateczna opinia sędziów nie zostanie oficjalnie opublikowana, każdy z sędziów może dokonać zmian w oddanym głosie, czy użytym w opinii języku. Opinia nie jest ostateczna, dopóki nie zostanie opublikowana. W tym wypadku, publikacja oficjalnej opinii miała nastąpić w ciągu dwóch następnych miesięcy. Projekt opinii, która dostała się w ręce prasy, jak podaje Politico, był stworzony w lutym. Nie wiadomo, czy od tego czasu już zostały wprowadzone jakieś zmiany. 

 

Jeszcze w poniedziałek w nocy, pod budynkiem Sądu Najwyższego w Waszyngtonie, zaczęły gromadzić się tłumy – zarówno przeciwników jak i zwolenników aborcji. We wtorek, oficjalne oświadczenie w tej sprawie opublikował Prezydent Joe Biden. Swoje oświadczenie, w którym ponawia swoje wsparcie dla prawa do aborcji, zaczął od słów: “Nie wiemy, czy ten projekt opinii jest prawdziwy i czy oddaje on ostateczną decyzję sądu.”

Aktualizacja: We wtorek, Sąd Najwyższy skomentował, oświadczając, że opublikowany projekt opinii nie jest ostateczny. Sędzia Roberts oświadczył, że publikacja propozycji w ten sposób jest “zdradą” i zarządził śledztwo.

Zobacz pełne oświadczenie Joe Bidena:

 

 

 

 

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here