Waszczykowski wystąpił podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ

Reklama - Advertisement

„Polska będzie kontynuować swoje działania na rzecz utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” zaznaczył szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podczas otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej zapobieganiu konfliktom i utrzymywaniu pokoju.

„Kierując się uniwersalnymi wartościami pokoju, stabilności i dobrobytu, które leżą u podstaw naszej polityki zagranicznej, Polska nie chce być uznawana za konsumenta bezpieczeństwa. Chcemy być postrzegani jako wiarygodny partner gwarantujący bezpieczeństwo” podkreślił minister Waszczykowski. Szef polskiej dyplomacji zauważył, że Polska jako jeden z członków-założycieli ONZ już od 1953 roku angażowała się w operacje pokojowe organizacji. Minister Waszczykowski podkreślił, że Polska zawsze była zaangażowana w niesienie pomocy potrzebującym i przywracanie pokoju. Dotychczas ponad 70 tys. polskich „Błękitnych Hełmów” służyło w różnych misjach ONZ: od Haiti, przez Bliski Wschód, po Bałkany.

„Czynimy starania, aby zwiększyć nasz udział w operacjach ONZ” zapowiedział szef MSZ.

Podczas pobytu w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji na zaproszenie minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström i Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa wziął także udział w spotkaniu w gronie ministrów i wiceministrów spraw zagranicznych. „Wierzymy, że Rada Bezpieczeństwa ma do odegrania kluczową rolę w zapobieganiu konfliktom i utrzymywania pokoju. Jesteśmy pod wrażeniem pracy i wkładu Rady Bezpieczeństwa i każdego z krajów w utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa” mówił Waszczykowski.

W trakcie dwudniowego pobytu minister otrzymał wiele pozytywnych sygnałów na temat poparcia polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zapowiedział również, że w najbliższych miesiącach Polska będzie dalej aktywnie prowadzić kampanię promocyjną i przekonywać, że zależy jej na międzynarodowym pokoju i bezpieczeństwie.

W ramach wizyty w Nowym Jorku szef MSZ odbył także spotkanie z byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego i byłym Sekretarzem Stanu USA Henrym Kissingerem, a ponadto rozmawiał z generałem Michaelem Flynnem, nominowanym na doradcę prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego. Rozmowy dotyczyły kierunków polityki USA w okresie prezydentury Donalda Trumpa oraz najważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Spotkanie służyło także zaprezentowaniu polskiej wizji relacji transatlantyckich.

„Amerykanie traktują nas jako wiarygodnego sojusznika i zapewniają, że wywiążą się z postanowień szczytu NATO. Moi rozmówcy mają świadomość problemów w Europie. Potwierdzili, że próba poprawienia stosunków z Rosją nie może odbywać się kosztem państw Unii Europejskiej i NATO, w tym kosztem Polski” zapewnił Waszczykowski.

Źródło: Komunikat MSZ

z Kuriera PAP: www.kurier.pap.pl

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here