Watykan straci 11 milionów dolarów rocznie – Papież Fraciszek wprowadza zakaz sprzedaży papierosów

Watykan straci 11 milionów dolarów rocznie – Papież Fraciszek wprowadza zakaz sprzedaży papierosów

Watykan ogłosił w czwartek, że zaprzestaje sprzedaży papierosów swoim pracownikom w sklepach wolnocłowych i supermarketach. Tym samym, Watykan odrzuca zarobek szacowany na około 11 milion dolarów – tyle wynosił bowiem dochód ze sprzadaży papierosów.

Papież Franciszek uzasadnił decyzję, mówiąc, że państwo kościelne nie może przyczyniać się do działania, które niszczy zdrowie ludzi. W oświadczeniu powołuje się na statystyki World Health Organization, według których, palenie papierosów powoduje na świecie śmierć ponad 7 milionów ludzi rocznie. 

Według ofjicjalnych danych, zysk ze sprzedaży papierosów, był drugim po sprzedaży benzyny, najważniejszym źródłem dochodu dla Watykanu.

Państwo jednak boryka się z problemem nadużywania zakupów nieopodatkowanych – co to znaczy? W Watykanie działa tzw. “commercial card,” czyli karta handlowa, która umożliwia zakup produktu bez podatku. Dostęp do niej mają “tylko” pracownicy zatrudnieni przez Watykan, emeryci i rezydenci państwa, a także akredytowani dyplomaci i członkowie kongregacji religijnych. We Włoszech VAT to aż 22 procent. Posiadacz karty, może więc udać się do Watykanu i zrobić zakupy żywieniowe, zatankować, czy zrobić zakupy świąteczne – wszystko to bez płacenia VAT. 

Na długiej liście produktów najchętniej kupowanych w Watykanie są cygara kubańskie, nowoczesne telewizory, czy prestiżowe gatunki win – a jak się okazuje, Watykan jest w czołówce państw świata, z największą konsumpcją wina, przypadającą na jednego mieszkańca. 

 

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.

Related posts