Wiadomości Dnia 2-23-22

Advertisement - Reklama

POLONIA – już w najbliższy weekend w metropolii nowojorskiej projekcja filmu “Wyszyński: Zemsta czy Przebaczenie” z udziałem producenta filmu Macieja Syka oraz aktorki Małgorzaty Kożuchowskiej. Szczegóły wkrótce w Radio RAMPA. 

NOWY JORK – policja aresztowała 30-letniego Tariq Witherspoon, ratownika medycznego FDNY, w sprawie śmiertelnego wypadku do którego doszło w maju ubiegłego roku przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie – w wypadku zginął nauczyciel, Matthew Jansen ze szkoły P.S. 110. Sprawca uciec miał z miejsca zdarzenia swoim Rolls Roycem. / MTA ogłosiło zamontowanie barierek dla bezpieczeństwa oczekujących na metro – rozwiązanie testowane będzie na trzech stacjach Times Square linii 7, Third Avenue linii L i Sutphin Boulevard/JFK linii E.

USA – Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział nałożenie na Rosję kolejnych sankcji gospodarczych. Celem będą rosyjskie instytucje finansowe i elity. Poinformował też, że USA wzmocnią wschodnią flankę NATO. Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu potwierdził Polskiemu Radiu, że do Krajów Bałtyckich trafi dodatkowo 800 amerykańskich żołnierzy a do Polski helikoptery bojowe Apache. Dodatkowo, Sekretarz Stanu USA, Antony Blinken, powiedział, że odwołał swoje spotkanie z Ministrem Spraw Zagranicznych Rosji, Siergiejem Ławrowem – spotkanie, jak powiedział Blinken, miało odbyć się tylko jeżeli Rosja nie zaatakuje Ukrainy. (IAR)

ŚWIAT –  Szefowa Komisji Europejskiej potwierdziła, że sankcje jakie Unia Europejska wprowadzi wobec Rosji, zostały przygotowane we współpracy z partnerami – USA, Wielką Brytanią i Kanadą. Dodała, że Unia jest gotowa do nałożenia kolejnych restrykcji. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2. / Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapewnił, że Kijów nie planuje operacji militarnej w Donbasie. Szef ukraińskiej dyplomacji obarczył Rosję odpowiedzialnością za największy kryzys bezpieczeństwa w powojennej Europie i zaapelował do krajów członkowskich ONZ, by nie uznawały niepodległości separatystycznych regionów. (IAR) 

POLSKA – Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że Straż Graniczna nie odnotowała wzmożonego ruchu na granicy z Ukrainą, w związku z ostatnimi wydarzeniami w tym kraju. Polska przygotowuje się jednak na ewentualne przyjęcie uchodźców z Ukrainy. / Rząd poinformował o zniesieniu części restrykcji związanych z pandemią. Od 1 marca przestaną obowiązywać wszystkie limity osób w sklepach, restauracjach i miejscach kultury. Urzędy wrócą do normalnego funkcjonowania. (IAR)

CIEKAWOSTKA DNIA – wyjątkowa data 22 – 02 – 2022 za nami. Szczególnie ważna okazała się ona dla rodziców z Karoliny Północnej, którzy tego właśnie dnia, dokładnie o godzinie 2:22 nad ranem, powitali na świecie swoją córeczkę – Judah Grace Spear. Urodzona w Alamance Regional Medical Center dziewczynka, przyszła na świat w pokoju o numerze… 2! Jej narodziny są cudem dla rodziny – mama Aberli, wygrała z chorobą –  chłoniakiem Hodgkina. Lekarze twierdzili, że kobieta nie będzie w stanie donosić ciąży przez leczenie. Stało się inaczej – Aberli została matką w wyjątkowym dniu!

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here