Joe Biden wprowadza kolejne sankcje na Rosję. Dodatkowe wojska trafią na wschodnią flankę NATO.

Advertisement

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział nałożenie na Rosję kolejnych sankcji gospodarczych. Celem będą rosyjskie instytucje finansowe i elity. Joe Biden podkreśla, że to cena, jaką Rosja płaci za agresję na Ukrainę i uznanie niepodległości dwóch separatystycznych republik w Donbasie: “”Wprowadzamy w pełni blokujące sankcje na dwie duże rosyjskie instytucje finansowe – VEB i bank wojskowy. Nakładamy surowe sankcje na dług publiczny Rosji, co oznacza, że odcięliśmy Rosję od zachodniego finansowania. Nie możecie więcej uzyskiwać pieniędzy na zachodzie, ani handlować obligacjami na rynkach amerykańskim i europejskim. Od jutra zaczniemy również nakładać sankcje na rosyjską elitę i jej rodziny.

Podczas wystąpienia w Białym Domu Joe Biden nazwał decyzje Moskwy “początkiem rosyjskiej inwazji”. Joe Biden nazwał decyzję Putina mianem rażącego złamania prawa międzynarodowego. “Skąd na Boga, przekonanie Putina, że ma prawo do ogłaszania nowych krajów, na terytoriach należących do sąsiadów,” dodał Biden, wskazując również na przemówienie rosyjskiego przywódcy. “On przedstawił uzasadnienie dla wkroczenia znacznie dalej, to jest poczatek rosyjskiej inwazji,” powiedział Biden.

Joe Biden powiedział również, że współpracuje z Niemcami w celu powstrzymania uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.

Poinformował też, że USA wzmocnią wschodnią flankę NATO. Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu potwierdził Polskiemu Radiu, że do Krajów Bałtyckich trafi dodatkowo 800 amerykańskich żołnierzy a do Polski helikoptery bojowe Apache. “Na polecenie Prezydenta, sekretarz obrony Austin wydał rozkaz przemieszczenia dodatkowych sił stacjonujących obecnie w Europie, by wsparły naszych sojuszników z NATO i wzmocniły obronę wschodniej flanki,” powiedział Polskiemu Radiu, wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Obrony. Urzędnik poinformował, że Stany Zjednoczone przenoszą do Polski z Grecji 12 śmigłowców bojowych AH64 Apache. 800 żołnierzy zostanie skierowanych do krajów bałtyckich z Włoch, a 20 śmigłowców Apache z Niemiec. Dodatkowo, osiem myśliwców F35 z Niemiec, rozlokowanych zostanie w różnych miejscach na wschodniej flance NATO.

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił też, że podjęte działania to odpowiedź na dotychczasowy rozwój agresji przeciwko Ukrainie, a sankcje będą zaostrzane wraz z jej postępem.

Zobacz pełne przemówienie:

(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here