Nowy Jork podejmuje walkę o bezpieczne metro

Burmistrz miasta Nowy Jork Eric Adams, wraz z gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul, ogłosili w piątek plan na zaprowadzenie porządku w nowojorskim metrze. Plan w życie wszedł w poniedziałek i wymierzony jest przede wszystkim w osoby bezdomne. Na celu ma jedno: poprawę bezpieczeńtswa.

Już od tego tygodnia, w metrze pracować będzie 30 specjalnie powołanych zespołów, złożonych m.in. z przedstawicieli NYPD, Departamentu ds. Bezdomnych, osób wyszkolonych do pracy z chorymi psychicznie. Mają oni przekonać osoby, które praktycznie mieszkają w metrze, do tego aby skorzystały z dostępnych środków pomocy, jak np. pójście do przytułku. Osoby, które borykają się z problemami ze zdrowiem psychicznym, mają mieć zaoferowaną pomoc kliniczną. Policja otrzymała bezwzględny nakaz egzekwowania w metrze zasad takich jak: zakaz spania na kilku siedzeniach w pociągu czy na platformie metra; zakaz palenia i używania narkotyków; zakaz śmiecenia czy kreowania niesanitarnych warunków otoczenia; zakaz przejawiania agresywnego zachowania w kierunku podróżujących; nie można pozostać również w pociągu, po tym jak dojedzie on do ostatniej stacji w swoim grafiku – generalnie, nie wolno używać metra w celu innym niż transport z miejsca A do B.

Wykwalifikowane zespoły ludzi, pracować mają na najbardziej tłocznych stacjach, jak Penn Station, Grand Central Terminal, West 4th Street, the West 42nd Street Corridor, the Fulton Street Corridor i Jamaica Center. We wtorek ogłoszono, że interwencje rozpoczną się od konkretnych linii metra: A, E, 1, 2/ 3, N, R i 7.

Jak powiedział burmistrz Adams, niegdyś oficer policji patrolujący metro, jest świadomy, że aby większa liczba ludzi wróciła do pracy, muszą oni czuć się bezpiecznie w metrze, którym do pracy będą dojeżdżać. W ostatnim czasie, ataki na osoby podróżujące nowojorskim metrem są częste – tylko w miniony weekend, rannych i obrabowanych zostało kilka osób. Kilka tygodni temu, kobieta zepchnięta została pod nadjeżdzający pociąg, a sprawcą jej śmierci była osoba bezdomna. 

Pełny plan do pobrania tutaj: SubwaySafety_RR_v1.indd (nyc.gov)

Mayor Eric Adams / Twitter
Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here