Wiadomości Dnia 2-5-21

Reklama - Advertisement

SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – słuchaj Radio RAMPA w każdą sobotę na fali 620 AM, a w tygodniu na stronie www.RadioRAMPA.com – sprawdzaj stronę Radio RAMPA aby być na bieżąco.

NOWY JORK – Policja nowojorska szuka informacji na temat sprawców pobicia, do którego doszło na Manhattanie. 22 stycznia, 16-letni chłopak i dziewczyna zostali zaatakowani około godziny 9 p.m., przy 327 West 43 Street. Grupa sprawców miała zaoferować im marihuanę do kupienia. Zanim nastolatkowie zdążyli zareagować, sprawcy zaatakowali dziewczynę, chcąc ukraść jej torebkę. Dziewczynka nie chciała oddać torebki – została przez sprawców brutalnie skopana. Kiedy dalej nie puszczała torebki, sprawcy, ukradli jej koledze telefon i uciekli. Szczegóły na stronie Radio RAMPA. 

USA – Stany Zjednoczone wstrzymują realizację planu wycofania z Niemiec 12 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Poinformował o tym podczas wystąpienia w Departamencie Stanu prezydent USA Joe Biden. Prezydent USA Joe Biden wezwał rónież Rosję do natychmiastowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego i ostrzegł Moskwę przed konsekwencjami agresywnych działań. Podczas przemówienia w Departamencie Stanu Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone przeciwstawią się też nadużyciom ze strony Chin. / Korea Południowa wspólnie z nową amerykańską administracją stworzy strategię działania wobec Korei Północnej. Takie ustalenia zapadły podczas rozmowy telefonicznej prezydentów obu państw. Wcześniej doradcy prezydenta Joe Bidena zapowiadali odejście od kursu wobec Korei Północnej wyznaczonego przez prezydenta Donalda Trumpa.(IAR)

ŚWIAT – Czy szczepionki różnych producentów można ze sobą mieszać – na to pytanie ma odpowiedzieć badanie rozpoczynające się w Zjednoczonym Królestwie. Autorzy poszukują ośmiuset ochotników. Rząd wydał na eksperyment siedem milionów funtów. / Rosyjska opozycja alarmuje w sprawie dramatycznych warunków przetrzymywania w aresztach uczestników ostatnich akcji protestacyjnych. Organizacja broniąca praw człowieka “Agora” zapowiedziała złożenie w trybie pilnym skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Po demonstracjach w obronie Aleksieja Nawalnego policja w całej Rosji zatrzymała łącznie około 12 tysięcy osób. (IAR)

POLSKA – Holandii nie udało się przekonać innych państw Unii Europejskiej do wspólnego wystąpienia przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że działania Holandii przeciw Polsce rozbijają jedność unijną, jedność europejską i szkodzą europejskiej współpracy. W grudniu zeszłego roku holenderski Tweede Kamer (parlament) przyjął uchwałę, zobowiązującą rząd do podjęcia przygotowań, aby zaskarżyć Polskę do TSUE. Parlamentarzyści uznali, że Polska łamie zasady praworządności choćby ze względu na sprzeciw polskiego rządu wobec unijnego mechanizmu, który miał wiązać unijny budżet z praworządnością. 1 lutego holenderski rząd był zobowiązany przedstawić parlamentowi wynik prac nad zaskarżeniem, między mieli zbadać możliwości wspólnego wystąpienia z innymi państwami Unii Europejskiej do TSUE. “Zgodnie z wnioskiem (parlamentu) podjęliśmy konsultacje z państwami o podobnych poglądach i zapytaliśmy: czy byliby gotowi razem z nami zbadać tę możliwość, a nawet z niej skorzystać? Odpowiedź na to była w zasadzie jednomyślna – nie; uważamy, że jest to w tej chwili nie na miejscu” – powiedział minister spraw zagranicznych Stef Blok podczas konsultacji z Komisją do Spraw Unii Europejskiej, Komisją Spraw Zagranicznych oraz Komisją ds. Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Tweede Kamer. Dodał, że wiele krajów uważa wszczęcie takiego postępowania – państwo przeciwko państwu – za “zbyt inwazyjne”. „Mówiąc zupełnie szczerze, także państwa, które w tych sprawach z nami współdziałają, mówią de facto – nie” – przyznał Stef Blok.
(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here