Wiadomości Dnia 5-13-20

Wiadomości Dnia 5-13-20
Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – Na antenie Radio RAMPA gościmy co tydzień Sławomira Budzika z Radio DEON w Chicago – w ostatniej relacji z Wietrznego Miasta o gangu “Norridge Girls” prowadzonym przez Polaków. Gang werbował dziewczyny z Europy, w tym z Polski, a następnie, organizował prostytucję w Chicago. O szczegółach aresztowania Polaka – szefa gangu, a także praktykach grupy posłuchacie na naszej stronie.

NOWY JORK – w mieście Nowy Jork potwierdzono ponad 80 przypadków wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci. Ta rzadka choroba, jak wierzą lekarze, ma związek z COVID-19. Wiadomość przekazał w środę rano burmistrz Bill de Blasio. Władze stanowe podały, że w całym Nowym Jorku badanych jest ponad 100 przypadków, większość u dzieci poniżej 9 roku życia. Zmarły trzy osoby – młodzi ludzie w wieku 5,7 i 18 lat. / Broadway zawiesił wystawianie wszystkich sztuk do 6 września. 

USA – dr Anthony Faucci, ekspert ds. chorób zakaźnych, w swoim wystąpieniu przed amerykańskim Kongresem, ostrzegł przed zbyt pochopnym odmrażaniem gospodarki i otwieraniem szkół. Doktor powiedział, że szczepionka nie będzie gotowa przed rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu. Ostrzegł, że jeżeli podjęte zostaną pochopne działania, które będą utrudniały zachowywanie bezpieczeństwa, Amerykanów czeka “cierpienie i śmierć.” Tymczasem, dwa z kalifornijskich uniwersytetów ogłosiły, że najpewniej, zajęcia nie zostaną wznowione na jesień. Z drugiej strony poszczególne stany podejmują kroki ku otwarciu – niektóre atrakcje turystyczne, jak parki czy monumenty zachodniego wybrzeża USA, są już otwarte, lub przygotowują się do otwarcia w czerwcu. 

ŚWIAT – Komisja Europejska przedstawiła zalecenia w sprawie otwierania granic wewnętrznych Unii, które są obecnie zamknięte z powodu koronawirusa. Bruksela nie narzuca konkretnych dat, czy rozwiązań, bo ostateczna decyzja należy do państw członkowskich. / Brytyjska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale o 2 procent. To najgorsze dane od ponad dekady. Większość ekonomistów przewidywała większe straty. Przy czym specjaliści są zgodni, że dane za następne miesiące będą gorsze. / We Francji, Sanktuarium w Lourdes częściowo wychodzi z kwarantanny. Od soboty będzie otwarte dla pielgrzymów, ale tylko pojedynczych i z okolicznych miejscowości. Czynne są też niektóre plaże, ale tylko dla biegaczy i spacerowiczów – opalać się na nich nie wolno. / Brazylia zanotowała znaczny wzrost liczby ofiar koronawirusa. W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło tam 881 osób. Coraz trudniejsza sytuacja jest też w innych krajach Ameryki Południowej. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że zarówno Ameryka Północna jak i Południowa są regionami, w których rozwój pandemii jest obecnie najbardziej niepokojący.(IAR)

POLSKA – Premier Mateusz Morawiecki ogłosił trzeci etap odmrażania gospodarki. Obejmie on otwarcie salonów kosmetycznych oraz restauracji, barów i kawiarni. Trzeci etap luzowania obostrzeń zacznie obowiązywać od poniedziałku 18 maja. Jeszcze w tym miesiącu planowane są również zmiany w edukacji – od 25 maja uruchomione zostaną zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla klas od pierwszej do trzeciej, oraz konsultacje dla maturzystów. Od pierwszego czerwca z takich konsultacji będą mogli skorzystać wszyscy uczniowie. Ponadto od 18 maja będą mogły odbywać się zajęcia praktyczne w technikach i szkołach policealnych. Będą mogły też funkcjonować szkolne schroniska młodzieżowe oraz domy kultury oferujące zajęcia pozaszkolne. (IAR)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts