Wiadomości Dnia 5-18-20

Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – Zmarł dr Bogdan Lekan, polski pediatra, który od wielu lat praktykował w dzielnicy Ridgewood w Nowym Jorku. Powodem śmierci były powikłania z powodu zarażenia koronawirusem. W minioną sobotę, jego pacjenci z Nowego Jorku przybyli pod jego gabient aby pozostawić listy z podziękowaniami i słowami pożegnania. Szczegóły na naszej stronie. 

NOWY JORK/NEW JERSEY – rozpoczęło się odmrażanie gospodarek stanów Nowy Jork i New Jersey. W Nowym Jorku sytuacja zależy od regionu – te, które spełniają siedem konkretnych warunków, w pierwszej fazie, mogą wznowić np. budowy, przemysł i pracę sklepów oferujących odbiór produktów. W dwóch hrabstwach, wzniowione zostaną również procedury chirurgiczne. Z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, będzie można korzystać z plaż w sam raz na Memorial Day Weekend, jednak nie w mieście Nowy Jork – tu jak ogłosił burmistrz, plaże pozostaną zamknięte. W Nowym Jorku działa 700 placówek, w których można przetestować się na obecność koronawirusa. / W New Jersey od poniedziałku wznowione zostają budowy, oraz praca sklepów, o ile mogą oferować produkty na wynos. Już zezwolono na wynajem łodzi, od 15 maja otwarte są plaże przy wybrzeżu, a od 26 maja wznowione zostaną wybrane procedury chirurgiczne.  

USA – w piątek, Izba Reprezentantów przegłosowała kolejny pakiet pomocy finansowej, skoncentrowany na zwalczaniu skutków ekonomicznych epidemii koronawirusa. Tzw. HEROES Act, musi zostać zatwierdzony w Senacie, którego członkowie są krytykami planu. HEROES Act przewiduje m.in. fundusze dla stanów i władz lokalnych, bonusy dla pracowników niezbędnych czy drugą rundę bezpośrednich wypłat dla Amerykanów. / Biały Dom, ale i powołana przez administrację grupa robocza do walki z koronawirusem, są coraz bardziej krytyczni co do działań Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Władze uważają, że CDC przede wszystkim w “starodawny” sposób zbiera dane na temat choroby, co powoduje, że faktyczna ilość zachorowań czy śmierci wywołanych koronawirusem jest inna niż podawana. / Częściowo otwierają się ważne atrakcje turystyczne w USA: częściowo otwarte zostały Grand Canyon i Yellowstone Park, całkowicie w tym tygodniu otwiera się Graceland w Memphis. 

ŚWIAT – 100 krajów na świecie domaga się niezależnego śledztwa w sprawie rozwoju pandemii koronawirusa. Rezolucja sporządzona w tej sprawie przez Unię Europejską, ma w tym tygodniu zostać przedstawiona Światowej Organizacji Zdrowia – nie ma w niej mowy specyficznie o Chinach, jednak oczekuje się, że będzie to kraj poddany szczególnej obserwacji. / W Asniers pod Paryżem zatrzymano poszukiwanego od 25 lat za współudział w ludobójstwie w Rwandzie Feliciena Kabugę. 84 letni biznesmen zostanie przekazany Międzynarodowemu Trybunałowi w Hadze. (IAR)

POLSKA – w poniedziałek mija 100 lat od narodzin św. Jana Pawła II – z tej okazji na naszej stronie wspomnienia związane z Papieżem Polakiem. Mija również 76 lat od zwycięskiej dla aliantów bitwy pod Monte Cassino. 18 maja 1944 roku żołnierze 2. Korpusu Polskiego Władysława Andersa zdobyli wzgórze, otwierając aliantom drogę na Rzym. / Kandydatka Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała ze startu w wyborach, a nowym kandydatem Koalicji został Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy. / Od niedzieli, rosyjski gaz płynie przez Polskę na unijnych zasadach. Po 25 latach wygasł, niekorzystny dla naszego kraju kontrakt na tranzyt błękitnego paliwa gazociągiem Jamał – Europa. Jak podała gazeta „Kommiersant”, rosyjska spółka Gazprom już kupiła prawo do przesłania ponad 6 miliardów metrów sześciennych surowca. (IAR)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts