Wiadomości Dnia 5-29-20

Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – 26 maja zmarł nagle Henryk Rybak, właściciel i założyciel sklepów PIAST Meats and Provisions w New Jersey. Ostatnie pożegnanie Henryka Rybaka odbędzie się w najbliższą niedzielę, 31 maja, w Fair Lawn, NJ. Szczegóły na naszej stronie.

NOWY JORK – kilkadziesiąt osób zostało aresztowanych podczas demonstracji, do której doszło na dolnym Manhattanie w obliczu śmierci George Floyd’a w Minneapolis. Kolejne protesty planowane są na piątkowe popołudnie. / Gubernator stanu Nowy Jork powiedział, że miasto Nowy Jork powinno być gotowe na wejście w pierwszą fazę odmrażania gospodarki 8 czerwca. Najpierw praca będzie mogła być wznowiona np. w sklepach, które oferują odbiór produktów, na budowach, w przemyśle. Wszystko z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, których wypełnianie będzie sprawdzane. Biznesy, które podejmą się wcześniejszego otwarcia wbrew nakazom, muszą liczyć się z karami od $1000.

USA – fala protestów przechodzi przez okolice Minneapolis, w obliczu śmierci Georga Floyd – czarnoskóry 46-latek zginął po brutalnym areszcie – policjant Derek Chavin, przez 7 minut, kolanem przygniatał szyję mężczyzny do ziemi. Wideo zostało opublikowane w internecie. Demonstrujący podpalili posterunek lokalnej policji. Fali demonstracji towarzyszyły też grabieże sklepów, zniszczonych zostało ponad 170. Burmistrz miasta na pomoc wezwał gwardię narodową. / Prezydent Donald Trump podpisał nakaz prezydencki, który uderza w media społecznościowe – nakaz zmienia interpretację prawa, które chroniło strony internetowe i firmy techonologiczne przed pozwami sądowymi, a Prezydent powiedział, że nakaz ma na celu ochronę wolności słowa i zapobieganie cenzurze. Wszystko po tym, jak Twitter oznaczył dwa z wpisów prezydenta jako “potencjalnie wprowadzające w błąd.” 

ŚWIAT – W Korei Południowej odnotowano dziś kolejne 58 przypadków zakażenia koronawirusem. Wczoraj było ich 79 – najwięcej od dwóch miesięcy. W Seulu od dziś przywrócono część ograniczeń związanych z epidemią. / W Brazylii odnotowano dzisiaj najwyższy wzrost liczby przypadków Covid-19: zaledwie w ciągu doby zarejestrowano ponad 26 tysięcy nowych zainfekowanych. Największy wzrost nowych przypadków przypadł na stan Sao Paulo, które jest krajowym epicentrum choroby. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono tam ponad 6 tysięcy nowych infekcji. Mimo to wczoraj gubernator stanu, Joao Doria, zezwolił na uelastycznienie ograniczeń i izolacji społecznej. (IAR)

POLSKA – Sztabowcy prezydenta Andrzeja Dudy zaapelowali do opozycji, aby pozwoliła Polakom skorzystać z prawa do wyboru prezydenta. W Sejmie zwołali dziś konferencję, podczas której odnieśli się do wypowiedzi marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego dla “Super Expressu”. Zdaniem rzecznika sztabu prezydenta Andrzeja Dudy Adama Bielana wynika z niej, że marszałek Senatu planuje zostać pełniącym obowiązki głowy państwa. / Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że od 19 czerwca kibice będą mogli wrócić na stadiony piłkarskie i żużlowe. Jak mówił premier, obiekty będą mogły być wypełnione w 25%. (IAR)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts