Wiadomości Dnia 6-1-20

Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa jest gotowa pokryć koszta związane z przywróceniem pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie do stanu sprzed dewastacji. Akt wandalizmu miał miejsce podczas odbywających się protestów po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Jak poinformował nas przedstawiciel PSFCU, “Kontaktujemy się w tej sprawie z National Parks administartion.” Więcej na stronie Radio RAMPA.

NOWY JORK – ponad 400 osób zostało aresztowanych minionej nocy, łącznie ponad 1000 osób w ciągu czterech dni prostestów po śmierci George’a Floyda. Zdewastowanych zostało dziesiątki sklepów w dzielnicy SoHo na Manhattanie, podpalony został policyjny samochód; Burmistrz Bill de Blasio w poniedziałek powiedział, że większość protestów była jednak pokojowa i pochwalił pracę policji w tym wymiarze. Odwiedziliśmy z kamerą dolny Manhattan – wideo na naszej stronie. 

USA – protesty w związku ze śmiercią George’a Floyda przeszły przez ponad 40 dużych miast w USA. W wielu miastach doszło do kradzieży i wandalizmów, pomimo wprowadzenia godziny policyjnej. Prezydent Donald Trump zaapelował do gubernatorów poszczególnych stanów o większą stanowczość w reagowaniu na akty wandalizmów. W weekend, Prezydent ogłosił też, że Stany Zjednoczone uznają ANTIFĘ za organizację terrorystyczną. Tymczasem pogrzeb George’a Floyda zaplanowany jest na czwartek. / W piątek, Prezydent Donald Trump ogłosił, że stany zjednoczone wycofują się ze Światowej Organizacji Zdrowia. / Z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon. Załoga bezpiecznie dotarła do międzynarodowej stacji kosmicznej. To pierwsza od dziewięciu lat amerykańska misja kosmiczna z terytorium Stanów Zjednoczonych. (IAR)

ŚWIAT – z powodu pandemii koronawirusa przesunięty w czasie zostaje szczyt G7. Prezydent Donald Trump powiedział, że chciałby na zebranie zaprosić też Rosję, Koreę Południową, Indie i Australię. / W Rosji podjęto próbę zafałszowani historii II wojny światowej. W ubiegłym tygodniu, rosyjski deputowany złożył projekt ustawy o unieważnieniu radzieckiej rezolucji, potępiającej pakt Ribbentrop – Mołotow. Dziś, jak poinformowała agencja Ria Novosti, grupa prokremlowskich historyków i działaczy społecznych poprosiła parlament, aby jak najszybciej zajął się tą sprawą. W ocenie niezależnych historyków to kolejny element propagandy, której celem jest zatuszowanie stalinowskich zbrodni. / Rusza czwarta tura negocjacji brexitowych. Obie strony – Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo są zgodne: na razie nie ma postępu. Rokowania zaczęły się z opóźnieniem przez wybuch pandemii. A czasu jest coraz mniej, bo trzeba się porozumieć do końca roku. (IAR)

POLSKA – Senackie komisje pozytywnie zaopiniowały przyjęcie z poprawkami ustawy dotyczącej zasad tegorocznych wyborów prezydenckich. Przez kilka godzin senatorowie rozpatrzyli 45 poprawek. W głosowaniu poparto zdecydowaną większość z nich. Teraz ustawa trafi na posiedzenie plenarne Senatu. (IAR)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts