Wiadomości Dnia 8-5-20

Advertisement

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – wspomnienia uczestniczki Powstania Warszawskiego, Pani Danuty Szlajmer, w relacji z obchodów 76. rocznicy Powstania w Nowym Jorku, już na stronie www.RadioRAMPA.com

NOWY JORK – Nowy Jork uruchamia punkty kontrolne przy wjeździe do miasta – zostaną one ustanowione na mostach i w tunelach, a wyrywkowo, każdy będzie mógł zostać zatrzymany bez względu na to czy przybywa do miasta samochodem, autobusem czy pociągiem. Chodzi o wyegzekwowanie zasad obowiązkowej kwarantanny, dla osób, które przybywają z jednego ze stanów, gdzie zarażenia koronawirusem są wysokie. Szczegóły na naszej stronie. 

USA –  rosną ceny żywności w kraju – pomiędzy lutym a czerwcem, ceny drobiu wzrosły o prawie 11%, an wołowiny i cielęciny o prawie 20%. Cena jajek wzrosła o 10%, swieże warzywa i płatki kukurydziane są droższe o 4%. Powodem, jak twierdzą eksperci, jest wzrost zapotrzebowania – choć nie brakuje jedzenia, w wyniku pandemii, nastąpiły przerwy w dostawie i produkcji jedzenia, co przekłada się na wzrost cen. / Jo Biden nie zaakceptuje osobiście nominacji na urząd prezydenta podczas konwencji partii w Milwaukee, Wisconsin. Kandydat Demokratów potwierdził, że zaakceptuje nominacje wirtualnie ze stanu gdzie mieszka, czyli Delaware. Jest to kolejny znak, że konwencja Demokratów odbędzie się praktycznie całkowicie w internecie. 

ŚWIAT – Eksplozja magazynu w stolicy Libanu, z niemal trzema tysiącami ton azotanów, zabiła co najmniej 135 osób. Rannych jest 5 tysięcy. Wybuch zniszczył lub uszkodził połowę budynków w Bejrucie. Miejscowe władze oceniają, że dach nad głową mogło stracić nawet 300 tysięcy osób.mW Bejrucie wprowadzono tymczasem dwutygodniowy stan wyjątkowy. W całym Libanie obowiązuje też trzydniowa żałoba narodowa. (IAR)

POLSKA –  W drodze do Libanu jest samolot z pomocą z Polski. Na miejsce wczorajszej gigantycznej eksplozji w Bejrucie polecieli strażacy-ratownicy oraz lekarze. Wiozą też ze sobą sprzęt medyczny i leki. W pomoc dla Libańczyków włączyły się także polskie organizacje pomocowe. / Amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo poinformował, że w poniedziałek wyrusza w podróż zagraniczną, podczas której odwiedzi Polskę i trzy inne kraje europejskie. / 1 września rok szkolny w Polsce rozpocznie się w tradycyjny sposób. Uczniowie będą musieli przestrzegać zasad sanitarnych, ale nie trzeba będzie nosić maseczek podczas lekcji. Jeżeli zwiększy się zagrożenie zakażeniem, dyrektor będzie mógł zdecydować o ograniczeniu zajęć w szkole i przejściu części uczniów na zdalne nauczanie lub o całkowitym przejściu w tryb zdalnej nauki. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here