Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 8-19-19

Reklama - Advertisement

Słuchaj Wiadomości Dnia w Radio RAMPA od poniedziałku do piątku rano na naszej stronie lub poprzez swoje urządzenie ALEXA.

Dzisiaj jest 19 sierpnia 2019 roku:

 

  • Polonia: w Chicago zakończył się trzydniowy Festiwal Polonaise – weekend pod znakiem polskiej muzyki, uświetniły takie gwiazdy jak DODA, Ania Wyszkoni, Lady Pank, Edyta Górniak. Imprezę poprowadzili Krzysztof Ibisz i Ewa Wachowicz. Tysiące Polaków, ale i Amerykanów, przybyło do Niles w Illinois. W trakcie imprezy zorganizowano konkurs na lepienie pierogów z udziałem gwiazd, a także, podjęto próbę bicia rekordu co do ilości osób tańczących Poloneza.
  • Nowy Jork: sąd jeszcze bardziej zaostrzył zasady, zgodnie z którymi, dzieci uczęszczające do szkół, zwolnione mogą być z obowiązku szczepień – aby uzyskać zwolnienie ze szczepienia z powodów medycznych, lekarz prowadzący będzie musiał wypełnić szczegółową formę do stanu, w której dokładnie opisuje ze wględu na jaki przypadek medyczny, dane dziecko nie może być zaszczepione. Juz wcześniej w stanie Nowy Jork wyeliminowano wyjątek oparty na wierzeniach religijnych. Wszystko co z powodu rosnącego zaniepokojenia rozprzestrzeniającą się odrą.
  • USA – władze udareminiły trzy potencjalne strzelaniny, w stanach Connecticut, Ohio i Floryda, po tym jak aresztowano trzech mężczyzn, którzy grozili ich przeprowadzeniem w mediach społecznościowych lub w kontaktach z bliskimi osobami. Wszystkie trzy przypadki udało się udaremnić, dzięki temu, że w odpowiednim czasie zaregowała publika. W każdym z przypadków, aresztowanym był biały mężczyzna, w wieku 20-20kilku lat.
  • ŚWIAT – czy Wielką Brytanię czeka kryzys, jeżeli nie uda się wynegocjować warunków Brexitu? Tak wynika z przewidywań zawartych w raporcie gabinetu rządzącego o nazwie: Operation Yellowhammer. Dokument przedostał się do prasy i został opublikowany na łamach Sunday Times. Zgodnie z dokumentem, twardy Brexit może doprowadzić do braków żywności, paliwa i lekarstw w Wielkiej Brytanii. Może również utrudnić relacje z Irlandią Północną i doprowadzić do chaosu w portach brytyjskich. Źródła rządowe, na które powołuje się gazeta, podają, że jest to scenariusz realistyczny, a nie, jak tłumaczył raport minister Michael Gove na twitterze, scenariusz, który sprawdzić może się w najgroszej sytuacji. Do zaplanowanego Brexitu pozostało mniej niż 75 dni.
  • Polska: jak podaje IAR, drugą dobę trwa akcja ratowniczo – poszukiwawcza w Jaskini Śnieżnej w Tatrach. 26 ratowników próbuje dotrzeć do dwójki speleologów, którym woda odcięła drogę wyjścia z jaskini.  Wśród dwudziestu sześciu ratowników, którzy prowadzili akcje w jaskini przez całą noc, było piętnastu TOPR-owców, czterech ratowników słowackich, pięciu strażaków. i dwóch ratowników górniczych. Jaskinia Śnieżna to najgłębszy i najdłuższy system jaskiniowy w Polskich Tatrach. Długość korytarzy położonej w Małołączniaku jaskini sięga 23 kilometrów, a różnica poziomów to ponad 800 metrów.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here