Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 8-25-19

Reklama:

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 25 września 2019 roku

1) Polonia: W poniedziałek w Nowym Jorku Pierwsza Dama dołączyła do polonijnych uczniów i nauczycieli czytających wspólnie nowelę „Sachem” Henryka Sienkiewicza, lekturę należącą do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Pierwsza Dama odwiedziła rodaków z Nowego Jorku w siedzibie Konsulatu Generalnego RP, gdzie odbyła się czytelnicza akcja, w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele niektórych ze zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce placówek. CPSD współpracuje także z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową, z której Prezesem, Bogdanem Chmielewskim, rozmawiała w poniedziałek Małżonka Prezydenta. (Prezydent.pl)
2) NYC: Skandal z legendą opery Placido Domingo. Metropolitan Opera ogłosiła we wtorek, że Placido Domingo zgodził się na odwołanie swoich zaplanowanych wystepów, po tym jak kilka kobiet oskarżyło go o molestowanie seksualne. 58-letni Domingo powiedział, że już nigdy więcej nie wystąpi w Metropolitan Opera. Śpiewak zaprzecza postawionym mu zarzutom. W swoim oświadczeniu napisał, że rezygnuje z występów, nie chcąc odwracać uwagi od cieżkiej pracy swoich kolegów po fachu – w środę, Placido Domingo miał po raz kolejny wystąpić w sztuce Macbeth Verdiego. Domingo dodał, że jest zaniepokojony panującym klimatem, w którym ludzie są skazani bez sprawiedliwego procesu. Domingo w Mets wystąpił 706 razy jako śpiewak i 169 razy jako dyrygent. Występy Domingo odwołały także Philadelphia Orchestra, San Francisco Opera i Dallas Opera.
3) USA: Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ogłosiła wszczęcie formalnego śledztwa w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Nancy Pelosi powiedziała, że chodzi o podejrzenie wywierania nacisków przez Donalda Trumpa na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego w celu zaszkodzenia politycznemu rywali Joe Bidenowi. „W tym tygodniu prezydent przyznał, że poprosił prezydenta Ukrainy o podjęcie działań, które przyniosłyby mu korzyści polityczne. Działania Donalda Trumpa ujawniły nieuczciwość jego prezydentury, zdradę jego przysięgi urzędowej, zdradę naszego bezpieczeństwa narodowego i sprzeniewierzenie się uczciwości naszych wyborów,” powiedziała Pelosi. Donald Trump twierdzi, że te zarzuty nie mają podstaw. “Całkowite polowanie na czarownice!” – napisał na Twitterze. Śledztwo ma ustalić, czy amerykański prezydent domagał się od władz Ukrainy pomocy w poszukiwaniu informacji, które mogłyby zaszkodzić Joe Bidenowi – jego potencjalnemu rywalowi w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. (IAR)
4) ŚWIAT: Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii jednogłośnie orzekł, że premier Boris Jhonson złamał prawo zawieszając parlament. Boris Johnson mówi, że nie zgadza się z decyzją, ale ją uszanuje. W bezprecedensowym w historii kraju wyroku sędziowie stwierdzili, że decyzja miała na celu utrudnić lub uniemożliwić kontrolę rządu przez parlament i jest nieważna. Opozycja wzywa szefa rządu do dymisji. Dzisiaj – posłowie wracają do ław (IAR)
5) Polska:
Rząd zatwierdził projekt ustawy budżetowej. Najważniejsze założenia budżetu państwa na przyszły rok to zrównoważone dochody i wydatki, czyli brak deficytu, wzrost gospodarczy na poziomie 3,7 procent oraz spadające zadłużenie i malejące koszty obsługi długu. / Tymczasem w Nowym Jorku, Prezydent Andrzej Duda zaapelował do przywódców świata o stanowczą postawę wobec agresorów, respektowanie prawa międzynarodowego i dbałość o środowisko. Tymczasem, Polski prezydent przemawiał na forum 74. Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Andrzej Duda na początku swojego przemówienia przypomniał o obchodzonej niedawno 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podobnie jak 1 września na placu Piłsudskiego w Warszawie, apelował do światowych przywódców, by nie byli obojętni wobec agresywnych zachowań niektórych państw i nie powtarzali błędów sprzed ośmiu dekad, gdy Zachód nie podjął realnych działań, gdy doszło do na agresji Niemiec na Polskę. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts