Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 8-26-19

Reklama - Advertisement

Słuchaj Wiadomości Dnia w Radio RAMPA od poniedziałku do piątku rano na naszej stronie lub poprzez swoje urządzenie ALEXA.

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 26 sierpnia 2019 roku

  • Polonia: dwa duże wydarzenia zdominowały życie społeczności polonijnej w metropolii nowojorskiej – w Amerykańskiej Częstochowie odbyła się Koronacja Ikony Jasnogórskiej, na naszej stronie możecie pooglądać pełny zapis tej uroczystości; Podczas 29. Memoriału im. Kazimierza Deyny w Garfield, NJ, drużyna z New Jersey prowadzona przez Tomasza Adamka, wygrała 4:2, z drużyną z Nowego Jorku, którą poprowadzić miał Adam Kownacki. W roli kapitana drużyny, Adama zastąpił jego brat Łukasz, ponieważ żona Adama – Justyna, rozpoczęła właśnie w tym czasie poród! Adamowi i jego rodzinie gratulujemy, właśnie wczoraj na świat przyszedł Kazimierz Kownacki! Jeżeli chodzi o memoriał, w kategorii Open zwyciężyła drużyna Clifton Elite FC, a w kategorii Over 40 i Over 50 drużyna Polonia New York. Pełna relacja wideo i zdjęcia, już od dzisiaj pojawiać będą się na naszej stronie.
  • Nowy Jork: wbrew temu co wcześniej podawaliśmy, nie we wrześniu, ale już w czwartek od samego rana, dla kierowców otwarte zostanie drugie przęsło nowego mostu Tadeusza Kościuszki! Oficjalne otwarcie, z udziałem gubernatora, będzie miało miejsce w środę. W środę również, między 12 w południe a 6 po południu, czynne będą ścieżka rowerowa i kładka dla pieszych.
  • USA: Prezydent Donald Trump powiedział, że ma absolutne prawo do tego aby nakazać firmom amerykańskim, robiącym biznes z Chinami, do wycofania się z tego kraju. Prezydent uzasadniał to prawem International Emergency Economic Powers z 1977 roku. Wszystko po tym, jak w piątek, Prezydent Chin ogłosił nowe taryfy na dobra amerykańskie o wartości 75 miliardów dolarów.
  • ŚWIAT – dzisiaj ostatni dzień szczytu G7 we Francji. Niespodzianką był fakt, że w niedzielę po południu w Biarritz, wylądował minister spraw zagranicznych Iranu, Javad Zarif.Czym dokłądnie będzie się tam zajmował, pozostaje niejasne. Wiadomo, że w sobotę podczas nieformalnej kolacji przywódców G7, pojawił się temat Iranu. Wiadomo też, że prezydent Emmanuel Macron chciał skłonić Stany Zjednoczone do zmienienia swojego podejścia co do Iranu. Prezydent Trump stanowczo odmówił. Na szczycie, pytany przez reporterów, Prezydent Trump zapewnił, że nie dyskutował z Emmanuelem Macronem na temat przekazania Iranowi wiadomości w imieniu wszystkich liderów G7.
  • Polska: Jak podaje IAR: Duże zniszczenia na zamkniętym do odwołania szlaku na Giewoncie – szlak jest częściowo zasypany. Podczas czwartkowej burzy nie ucierpiał natomiast krzyż i jego mocowanie. Na szlaku uszkodzone są między innymi łańcuchy, a kamienie są niestabilne. Podczas czwartkowej burzy w rejonie Giewontu i Czerwonego Wierchu ucierpiało ponad 150 osób, a cztery straciły życie. /// W Jaskini Wielkiej Śnieżnej w tatrach ratownicy kontynuują próbę wydobycia ciał dwóch grotołazów. Pirotechnicy przygotowują się do poszerzenia korytarza, w którym w czwartek wieczorem odnaleziono pierwszego poszukiwanego, obok niego – co dostrzeżono po analizie zdjęć – prawdopodobnie leżą kawałki kombinezonu drugiego z nich. Akcja ratowniczo – poszukiwawcza rozpoczęła się ponad tydzień temu – w sobotę wieczorem. W nocy z piątku na sobotę grotołazi zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza w tak zwanych Przemkowych Partiach – to ekstremalnie wąskie i trudne do pokonania fragmenty.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here