Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 9-10-19

Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 9-10-19
Reklama:

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 10 września 2019 roku:

1) Polonia: To 10-letni Sebastian Bieleń z Nowego Jorku, był jednym z dwójki dzieci, które wybrane zostały aby wręczyć puchar zwycięzcy tegorocznego US Open rozgrywek męskich. Rafael Nadal wygrał swój 19 w karierze, a czwarty w Nowym Jorku, wielkoszlemowy tytuł, pokonując w finale Daniila Medvedeva. Nasz rodak, Sebastian, jest synem utytułowanej tenisistki i trenerki Anny Bieleń-Żarskiej i znanego w środowisku polonijnym muzyka, Roberta Bieleń. Rakietę w rękach trzyma już od drugiego roku życia. Profesjonalne treningi rozpoczął w wieku sześciu lat. Teraz trenuje po 6 godzin dziennie, pod okiem swojej mamy, w prestiżowym Robbie Wagners Tournament Training Center na Long Island. Więcej na naszej stronie.

2) NYC: gubernator stanu Andrew Cuomo, ogłosił stan wyjątkowy dotyczący zagrożenia zdrowotnego, związanego z używaniem elektronicznych papierosów. Zwiększa się liczba nowojorczyków, którzy zapadają na chorobę płuc, wywołaną przez palenie elektronicznych fajek i papierosów. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, potwierdza pięc przypadków śmietlenych i 450 przypadków chorób płuc w 33 stanach. 41 osób choruje w Nowym Jorku. Jak pokazują statystyki, prawie 40% uczniów klas 12 i 27% uczniów szkół średnich w Nowym Jorku używa e-papierosów. Gubernator przekazuje proste zalecenie – nie palcie elektronicznych papierosów. Gubernator nakazał Departamentowi Zdrowia wprowadzenie regulacji, zakładających, że wszystkie sklepy sprzedające papierosy elektroniczne i tytoń, informować będą w widocznym miejscu umieszczonymi tablicami, że palenie elektronicznych papierosów, może narazić Cię na działanie toksycznych chemikaliów i śmierć.” Gubernator nakazał również śledztwo, dotyczące firm reklamujących i sprzedających środki zagęszczające, używane na czarnym rynku papierosów elektronicznych. Jak powiedział komisarz zdrowia, odpowiedzialne moze być duże stężenie oktanu witaminy E, który kiedy wdychany, może niszczyć płuca.

3) USA – Prezydent Donald Trump powiedział, że nie jest za tym, aby osoby poszkodowane w yniku huraganu Dorian na Bahamach, uzyskały prawo tymczasowego pobytu i pracy w USA. Prezydent powiedział, że wśród tych ludzi są również osoby „złe”, które nielegalnie przebywały na Bahamach. Donald Trump oświadczył, że negocjacje z Talibami uważa za zerwane i poinformował, że amerykańskie wojska prowadzą zmasowany atak na ich pozycje. Prezydent USA podtrzymał zamiar wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu. (IAR)

4) ŚWIAT Boris Johnson wezwał w Izbie Gmin posłów, by zgodzili się na jej rozwiązanie i zorganizowanie przedterminowych wyborów. Premier przemawiał na koniec wielogodzinnej debaty, zgłaszając wniosek o rozwiązanie Izby. I przekonywał, że opozycja powinna zgodzić się na wybory w imię demokracji. Układ sił w parlamencie wskazuje na to, że premier przegra z sojuszem opozycji, która przed zgodą na wybory chce mieć gwarancję, ze nie dojdzie do brexitu bez umowy, a premier – zgodnie z ustawą uchwaloną przez obecną Izbę – poprosi o jego przełożenie. Boris Johnson chce wyborów w połowie października własnie po to, by tego uniknąć. (IAR)

5) Polska: Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skieruje dziś do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa akt oskarżenia wobec 13 osób w sprawie tak zwanej dzikiej reprywatyzacji w stolicy. W sumie śledczy postawili im 37 zarzutów dotyczących między innymi wręczenia łapówek, nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, czy niedopełnienia obowiązków./ Sąd Unii Europejskiej wyda dziś orzeczenie dotyczące skargi Polski na Komisję w sprawie gazociągu Opal, lądowej odnogi Nord Stream. Chodzi o zgodę Brukseli z 2016 roku na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts