Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 9-18-19

Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 9-18-19
Reklama:

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 18 września 2019 roku.


 

  • Polonia: Wybory do Sejmu i Senatu RP będa miały miejsce w Polsce w niedzielę, 13 października, a wyborcy w USA głosować będą dzień wcześniej, w sobotę, w godzinach od 7 rano do 9 wieczorem. Aby wziąć udział w głosowaniu, należy zapisać się do spisu wyborców, a zapisy uruchomione zostają z dniem 17 września.Jak informuje Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, w nowojorskim okręgu będzie 16 lokali wyborczych: cztery w mieście Nowy Jork – Manhattan (Konsulat) i Brooklyn (CPS), Brooklyn (PSUK), Maspeth, w stanie NY: Floral Park, Long Island, Buffalo, 3 w New Jersey: Passaic, Clark i Linden, trzy w Pensylwanii: Filadelfia, Doylestown i Pittsburgh, ponadto w New Britain, CT, Boston, MA, Central Falls, RI, Cleveland, OH. Wszystkie adresy lokali wyborczych możecie sprawdzić na stronie:
  • NYC: gościem Radio RAMPA był radny miasta Robert Holden, który reprezentuje dzielnice Maspeth, Glendale, Middle Village, Ridgewood, Woodhaven, Woodside. W wywidzie, który dzisiaj znajdziecie na naszej stronie, rozmawiamy o Polskiej Nocy w Ratuszu Miasta, na którą wstęp jest otwarty, a to już 2 października. Ale rozmawiamy również, o proponowanym przytułku dla bezdomnych na Glendale, lokalnych więzieniach, które zamienić mają Rikers Island, skandalu w Maspeth High School i oszustwach ocen w Nowym Jorku. Z innych wiadomości, we wtorek rano doszło do strzelaniny na Staten Island. Ranna została policjantka. Sprawca zginął. I UWAGA: Nowy Jork jest pierwszym stanem, w którym zakazano sprzedaży smakowych e-papierosów. Wszystko to w związku z rosnącą falą zachorowań, szczególnie na choroby płuc i oddychania, powiązane z paleniem elektronicznych papierosów. W USA potwierdzono siódmy przypadek śmiertelny związany z używaniem tych produktów. Ze skutkiem natychmiastowym, zakazuje się sprzedaży wszystkich smakowych papierosów i innych produktów elektronicznych służących do palenia, z wyjątkiem tych o smaku mentolowym i tytoniowym – co do nich, decyzja zapadnie za dwa tygodnie. Właściciele sklepów mają też dwa tygodnie, aby usunąć produkty z półek sklepowych. Jak podaje stan, 27% uczniów szkół średnich pali e-papierosy. Przeciwnicy decyzji uważają, że młodzież sięgnie teraz po tradycyjne papierosy.
  • USA: przed komisją sądową kongresu zeznawał Corey Lewandowski, były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Zeznawał w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie z 2016 roku, szczególnie w temacie raportu Roberta Mueller’a. Był bardzo oszczędny w słowach, często odmawiając odpowiedzi na pytania, tłumacząc się przywilejem poufności pomiędzy nim a administracją Białego Domu i Prezydentem. Republikanie uważają, że to kolejne nieuczciwe zagranie ze strony Demokratów, którzy szukają jakiejkolwiek możliwości aby usunąc prezydenta ze stanowiska. Korzystając z uwagi mediów, Lewandowski ogłosił na Twitterze, że będzie kandydował na senatora.
  • ŚWIAT: Premier Izraela Benjamin Netanjahu przegrał wybory parlamentarne w tym kraju – tak wynika z publikowanych przez media sondażowych wyników wczorajszego głosowania. Różnice pomiędzy dwoma największymi blokami są jednak tak małe, że nie można na razie wskazać zwycięzcy najbardziej zaciętego od lat głosowania w Izraelu. Europosłowie będą dziś szukali odpowiedzi na pytanie, czy da się jeszcze zapobiec twardemu brexitowi. Temat wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty znów wraca na salę obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Omawiane będzie między innymi kolejne przedłużenie brexitu (IAR)
  • Polska: W Gdańsku przy Muzeum II Wojny Światowej odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomnik przedstawia postać rotmistrza Pileckiego w ruchu, odzwierciedlającym w symboliczny sposób misję Rotmistrza w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie znalazł się jako ochotnik, wykonując rozkaz infiltracji i zorganizowania w obozie struktur ruchu oporu, a także brawurową ucieczkę.Uroczystość odbyła się w 80. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę i była częścią obchodów upamiętniających 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. (IAR)
Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts