Słuchaj Wiadomości Dnia w Radio RAMPA od poniedziałku do piątku rano na naszej stronie lub poprzez swoje urządzenie ALEXA, lub tam gdzie zawsze słuchasz podcastów.
Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 3 września 2019 roku:
1) Polonia: w sobotę w oddziale głównym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuiness Blvd. na Greenpoincie, otwarta została wystawa z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej – w wydarzeniu udział wzięli Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski oraz gość specjalny, prezes Narodowej Administracji Unii Kredytowych Rodney Woods. Wystawę ogladać będzie można przez 2 tygodnie.
W niedzielę, Polonia w metropolii nowojorskiej w sposób uroczysty świętowała 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, a na Times Square wyświetlony został baner z napisem: “Przypominamy światu, że 80 lat temu, Niemcy napadli na Polskę, zaczynając II Wojnę Światową.” – baner ufundowala Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.
Miniony weekend, to również pierwszy weekend Polsko-Amerykańskiego Festiwalu w Amerykańskiej Częstochowie – w niedzielę pobite zostały rekordy obecności, a na placu festiwalowym pojawiło się ponad 10 tysięcy osób. Festiwal potrwa jeszcze w najbliższy weekend.
2) Metropolia Nowojorska: w poniedziałek, ze względów bezpieczeństwa odwołana została największa w stanie New Jersey parada z okazji Labor Day – policja w South Plainfield zaaresztowała 55 letniego Thomasa Kaiser, który posiadał „urządzenia destrukcyjne, z przeznaczeniem do użycia w celach nielegalnych.” Zostały one odnalezione blisko trasy parady oraz w domu meżczyzny, nieopodal miejsca celebracji. W paradzie mieli wziąć udział gubernator stanu Phill Murphy wraz z żoną.
3) USA: w sobotę, w strzelalinie w Texasie, zginęło 7 osób, ponad 20 zostało rannych. Wśród ofiar 15-latka która wychodziła z salonu samochodowego, oraz 25-latek, który wybiegł przed dom rodziców sprawdzić co się dzieje. 36-letni Seth Aaron Ator zaczął strzelać, kiedy policja stanowa próbowała zatrzymać go za złamanie przepisów drogowych. Atakował przemieszczając się samochodem w miastach Odessa i Midland. Został zastrzelony przez funkcjonariuszy. Badane są jego motywy.
W niedzielę, osiem osób zginęło a ponad 20 dotkniętych zostało pożarem łodzi komercyjnej, płynącej na wyprawę z okazji Labor Day – do wypadku doszło na wybrzeżu wyspy Santa Cruz w Kalifornii Południowej.
Dzisiaj, huragan Dorian, ma dotrzeć niebezpiecznie blisko Florydy – część wschodnia stanu objęta jest przymusową ewakuacją, nakazano ewakuację 72 domów opieki i spokojnej starości, oraz 7 szpitali. Huragan, który został sklasyfikowany jako najsilniejszy na planecie w tym roku, uderzył w niedzielę w wyspy Bahamas jako huragan piątej, najwyższej, kategorii. Potwierdzono śmierć pięciu osób, a zniszczenia uważane są za katastrofalne.
4) ŚWIAT – premier Wielkiej Brytanii Boris Jhonson grozi, że zorganizuje wcześniejsze wybory, aby zapewnić wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej o ustalonej dacie, nawet jeżeli miałoby być to wyjście bez porozumienia. Jhonson powiedział, że nie będzie prosił Brukseli o przedłużenie terminu, nawet jeżeli miałby go do tego zmusić parlament.
5) Polska: Wieluń, Westerplatte i Warszawa – to najważniejsze miejsca, gdzie odbyły się w niedziele uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Punktem kulminacyjnym były obchody w stolicy. Na Placu Piłsudskiego pojawiło się 250 gości z zagranicy, w tym 20 prezydentów. Przemówienia wygłosili prezydenci Polski i Niemiec oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, który w poniedziałek odbył spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.
W Krynicy- Zdroju rozpoczyna się XXIX Forum Ekonomiczne. To coroczne miejsce spotkań polityków, przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy dyskutują o kierunkach rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki. Forum Ekonomiczne jest organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich. Hasłem tegorocznego forum jest “Europa jutra. Silna, czyli jaka?”. (IAR)