Wybitni Polacy uhonorowani w Nowym Jorku

Reklama - Advertisement

13 maja 2022 roku w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się gala wręczenia statuetek zwycięzcom Konkursu „Wybitny Polak”. Konkurs ten to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” z siedzibą w Warszawie. Głównym celem konkursu, jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. W tym roku wyjątkowo wręczono statuetki za lata 2020 i 2021, ponieważ za rok 2020 z powodu pandemii nie można było zorganizować takiej gali.

Konkurs jest przeprowadzany w kategoriach: Osobowość, Biznes, Nauka, Kultura i Młody Polak. Zwycięzcami Konkursu “Wybitny Polak” w poszczególnych kategoriach zostali:

Z powodu pandemii, w ostatnich latach nie można było zorganizować gali rozdania nagród, dlatego podczas tegorocznej uroczystości, wręczono zaległe statuetki za lata 2019 i 2020, a także, bieżące nagrody za rok 2021. Oto zwycięzcy ostatnich edycji: 

Osobowość: Janusz Młynek, Janusz Skowron i Brian Rusk

Biznes:  Krzysztof Galik, Oskar Kowalski, Grzegorz Wiśniewski

Nauka: Dr. Danuta Piątkowska, Andrzej Krakowski

Kultura:  Aleksadnra Ziółkowska-Boehm, Edward Dobosiewicz, Janusz Gilewicz

Młody Polak: Paweł Wierzbicki, Daniel Kurzyna, Bartek Szymański

Kapituła przyznała również pośmiertnie wyróżnienie dla zmarłego w listopadzie 2021 roku Janusza Sporka.

Gospodarzem Gali był Konsul Generalny RP Adrian Kubicki, który podkreślał, że bycie wybitnym Polakiem poza granicami kraju, to przede wszystkim bycie ambasadorem polskości. Na Gali pojawili się też Goście specjalni. Jednym z nich była amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby, która w sposób szczególny promuje Polskę.

W USA uhonorowano do tej pory 120 wybitnych Polaków, działających na rzecz Polonii.

Posłuchajcie relacji:

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here