Wywiad z Putinem – Polski MSZ prostuje kłamstwa na temat Ukrainy i Polski

Tucker Carlson / X
Reklama - Advertisement

Amerykański dziennikarz Tucker Carlson, opublikował w czwartek, wywiad z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który nagrany został 8 lutego.

W ponad dwugodzinnym wywiadzie, Władimir Putin dużo mówił o historii Rosji – historii Rosji w jego rozumieniu. Putin mówił o Polsce – m.in. oskarżył Polskę o kolaborację z Hitlerem.

W piątek, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, opublikowało oświadczenie, w którym opisano “kłamstwa na temat Polski i Ukrainy,” które padły w wywiadzie – i jak podaje MSZ – „które nie zostały sprostowane przez Tuckera Carlsona” (lista poniżej).

Nie cichną komentarze na temat wywiadu. Rosyjski dyktator powiedział, że nie planuje ataku na Polskę, Łotwę i inne europejskie kraje. “Władimir Putin kiedyś deklarował też, że nie napadnie Ukrainy” – w ten sposób słowa te skomentowała analityczka do spraw Rosji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych profesor Agnieszka Legucka. 

Zdaniem analityczki PISM Władimir Putin wykorzystał Tuckera Carlsona, by przekazać rosyjską wersję historii, a przekaz kierował do wyborców Partii Republikańskiej, którzy już od dłuższego czasu mają wątpliwości, czy Stany Zjednoczone powinny nadal wspierać Ukrainę.

Kłamstwa i manipulacje – tak o wywiadzie Władimira Putina mówi Komisja Europejska. Wywiad skomentowała rzeczniczka Komisji Nabila Massrali: “Nie widzimy niczego nowego w wywiadzie Putina, powtórzył kłamstwa, zniekształcenia i manipulacje, oraz wykazał dużą wrogość wobec Zachodu, co też nie jest zbyt nowe. Ubolewamy, że Putin otrzymał możliwość do szerzenia manipulacji i propagandy.” Rzeczniczka Komisji dodała, że Putin powtórzył kłamstwa na temat Ukrainy, by uzasadnić nielegalną i niesprowokowaną wojnę Rosji przeciwko pokojowo nastawionemu sąsiadowi. Rzeczniczka Komisji przypomniała, że wszystkie dotychczasowe manipulacje i dezinformacje Putina i rosyjskiego reżimu są zebrane przez unijnych ekspertów na specjalnej stronie internetowej. Na stronie www.euvsdisinfo.eu jest już ponad 16 tysięcy przykładów dezinformacji wraz ze sprostowaniami przygotowanymi przez unijnych ekspertów.

MSZ wyszczególnia 10 kłamstw na temat Polski i Ukrainy, a także podaje wyjaśnienie co do każdego z nich:

  1. Polska współpracowała/kolaborowała z hitlerowskimi Niemcami.

Przed II wojną światową polska dyplomacja starała się utrzymywać dobrosąsiedzkie relacje z Niemcami. Nie było mowy o wejściu Polski w jakikolwiek sojusz militarny z Hitlerem. Polska w okresie międzywojennym znajdowała się między dwoma agresywnymi sąsiadami: Niemcami i Rosją, które nie uznawały w praktyce prawa narodu polskiego do samodzielnego państwa. W Berlinie w 1934 roku została podpisana polsko-niemiecka deklaracja o niestosowaniu przemocy, która miała gwarantować rozwiązywanie sporów środkami pokojowymi. Ale wcześniej, w 1932 roku, podpisany został analogiczny pakt o nieagresji z ZSRS.

  1. Polacy zmusili Hitlera do rozpoczęcia z nimi II wojny światowej. Dlaczego Polska rozpoczęła wojnę 1 września 1939 roku? Była niechętna do współpracy. Hitlerowi nie pozostało nic innego w realizacji swoich planów [jak] zacząć od Polski.

II RP odrzuciła żądania Hitlera, a także propozycję sojuszu polsko – niemieckiego wymierzonego w ZSRS. To hitlerowskie Niemcy i władze sowieckie 23 sierpnia 1939 roku podpisały porozumienie przeciwko Polsce (tzw. pakt Ribbentrop – Mołotow), które umożliwiło Niemcom przeprowadzenie agresji na Polskę 1 września 1939 roku. Rosja sowiecka i hitlerowskie Niemcy zgodnie współpracowali do czerwca 1941 roku.

  1. Polska stała się ofiarą polityki prowadzonej wobec Czechosłowacji, ponieważ na mocy słynnych protokołów Ribbentrop-Mołotow część tych terytoriów przypadła Rosji, w tym Zachodnia Ukraina.

Polska nie brała udziału, ani nie była stroną Układu Monachijskiego (30 września 1938 roku), który de facto mocno ograniczał suwerenność Czechosłowacji. Polskie żądania dotyczące Zaolzia zostały wysunięte po podpisaniu Układu Monachijskiego.

  1. W ten sposób Rosja, pod nazwą Związku Radzieckiego, powróciła na swoje historyczne terytoria.

ZSRS wcielił tereny wschodnie II RP w wyniku agresji zbrojnej (17 września 1939 roku) w momencie kiedy Polska walczyła z inwazją niemiecką. Był to cios w plecy zadany polskiemu państwu. Przeprowadzone przez Sowietów tzw. referenda ludowe na polskich kresach zostały przeprowadzone w atmosferze terroru i fałszerstw. Lwów oraz tereny ówczesnych województw lwowskiego i stanisławowskiego (dzisiejsza Zachodnia Ukraina) nigdy nie należały do Imperium Rosyjskiego. Wileńszczyzna również nie była historycznie częścią Rosji.

  1. Ukraina to de facto sztuczny twór stworzony przez Lenina i Stalina.

Współczesna Ukraina jako państwo powstała dzięki ukraińskiemu ruchowi narodowemu. Bolszewicy jej nie stworzyli a jedynie podbili część jej terytorium czyniąc z niej jedną z radzieckich republik. Ukraina powstała dzięki woli samych Ukraińców.

  1. Lewy brzeg Dniepru, łącznie z Kijowem, to historycznie ziemie rosyjskie.

Kijów – był stolicą historyczną Rusi, a Moskwa wówczas nie istniała. W 1991 roku Ukraina stała się niepodległym państwem z międzynarodowo uznanymi granicami.

  1. Idea Ukraińców jako odrębnej nacji pojawiła się w Polsce.

Proces samookreślenia się Ukraińców jako odrębnej grupy etnicznej odbywał się równolegle z analogicznymi procesami zachodzącymi w XIX-wiecznej Europie. Nikt sztucznie nie „wymyślił” narodu ukraińskiego.

  1. Na terytorium Ukrainy tworzono bazy NATO.

Na terytorium Ukrainy nie ma baz NATO.

  1. W Ukrainie dwukrotnie doszło do zamachów stanu, których celem było sztuczne zerwanie więzi z Rosją.

W Pomarańczowej Rewolucji naród ukraiński nie zgodził się na fałszerstwa wyborcze. Organizacja kolejnej tury głosowania pozwoliła wyłonić prezydenta Wiktora Juszczenkę, który faktycznie zdobył większość głosów. Po Rewolucji Godności w wyborach prezydenckich demokratycznie zwyciężył prezydent Petro Poroszenko.

  1. W 2014 roku Moskwa zmuszona była wziąć Krym w obronę ponieważ był zagrożony.

W 2014 roku nie było żadnego zagrożenia dla Krymu. Rewolucja Godności doprowadziła do zmiany władzy pokojowo, na drodze demokratycznych wyborów. Rosyjskie „zielone ludziki” pojawiły się na Krymie by zdestabilizować sytuację w Ukrainie. 

Wywiad z Władimirem Putinem:

 

(RadioRAMPA/MSZ/IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here