Zachodni Świat zrozumiał i docenia położenie Polski i jej ekspertyzę w sprawie Rosji – Konsul Generalny RP w NYC komentuje wizytę Joe Bidena w Polsce

Advertisement

W sobotę, Prezydent Joe Biden zakończył swoją dwudniową wizytę w Polsce. Ostatnim punktem wizyty było przemówienie, które amerykański Prezydent wygłosił na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Joe Biden wspomniał słowa Jana Pawła II :”Nie lękajcie się”, jakie Papież wypowiedział w stolicy podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Te słowa – jak podkreślał prezydent USA – w obliczu okrutnego systemu pomogły zakończyć sowiecki ucisk. Prezydent Stanów Zjednoczonych podziękował także Polakom za bezinteresowną pomoc uchodźcom z Ukrainy. Joe Biden dodał, że dziś udało się zjednoczyć światowe demokracje przeciwko wspólnemu wrogowi. Powiedział też, że Europa musi uniezależnić się od Rosji w sektorze energetyki. 

Wcześniej w sobotę, Joe Biden odbył spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim, a kolejno,  złożył wizytę na Stadionie Narodowym w Warszawie. To tam, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, spotkał się z uchodźcami i wolontariuszami.

Wypowiedź Prezydenta USA, ale również znaczenie jego wizyty w Polsce, na antenie Radio RAMPA komentował Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Konsul Kubicki powiedział m.in. że wizyta amerykańskiego prezydenta jest sygnałem na to, że świat zachodni zrozumiał i docenia położenie Polski i jej ekspertyzę w sprawie Rosji. Posłuchajcie:

 

RadioRAMPA/IAR

Konsul Generalny RP w NYC Adrian Kubicki / Zdjęcie Archiwalne

Zdjęcia: Biały Dom/Amerykańska Ambasada w Warszawie/Kancelaria Prezydenta RP/Rafał Trzaskowski Prezydent Warszawy

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here