Zamrożona dymisja. Na prośbę prezydenta premier Włoch rządzi do uchwalenia budżetu

Premier Włoch Matteo Renzi na prośbę prezydenta Sergio Mattarelli postanowił “zamrozić” swą zapowiedzianą dymisję do czasu uchwalenia budżetu, czyli prawdopodobnie do piątku.

Taki jest rezultat dwóch jego poniedziałkowych rozmów z szefem państwa.

W nocie wydanej przez Pałac Prezydencki po wieczornej rozmowie w Kwirynale podano, że premier zakomunikował głowie państwa, iż uważa za niemożliwe kontynuowanie pracy rządu, i wyraził zamiar złożenia dymisji.

Mattarella uznał jednak – głosi komunikat – że konieczne jest zakończenie prac nad ustawą budżetową i uniknięcie ryzyka “działań prowizorycznych”. Dlatego prezydent poprosił premiera, aby “wstrzymał się z dymisją” do czasu wykonania tych zadań – wyjaśniono w oświadczeniu.

Według mediów wszystko wskazuje na to, że prace nad budżetem zakończą się w piątek i wtedy należy oczekiwać dymisji Matteo Renziego.

Dominuje przeświadczenie, że Mattarella po konsultacjach politycznych, jakie przeprowadzi po formalnym rozpoczęciu kryzysu rządowego, misję kierowania gabinetem powierzy obecnemu ministrowi finansów, 66-letniemu Pier Carlo Padoanowi.

Takiego rozwiązania nie chce przyjąć do wiadomości populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, którego lider Beppe Grillo ogłosił, że formacja ta gotowa jest do rządzenia Włochami.
Źródło:  http://www.kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here