Zawsze Jest Wyjście, odcinek 2: Kiedy powiedzieć STOP

Reklama - Advertisement

Odcinek drugi audycji “Zawsze Jest Wyjście” w Radio RAMPA: Kiedy powiedzieć STOP? Mecenas Joanna Nowokuński odpowiada na pytanie, kiedy przekraczana jest granica pomiędzy sprzeczką a przemocą. Kiedy jest czas na to aby powiedzieć “nie” i zacząć chronić swoje życie.

W audycji poznajemy Jolę, fikcyjna bohaterka, której sytuacja, będzie służyła nam do wyjaśnienia zagadnień związanych z prawem i przemocą.

Jola uwielbia pić poranną kawę przy wschodzie słońca, obserwując jak każdy dzień wraca do życia. Stojąc tak przy oknie w blasku majowych promieni, zauważyła odbicie własnej postaci. Wyprostowała swoje zgarbione plecy i przyglądała się sobie samej przez kilka minut w głębokim skupieniu. Twarz taka smukła, ani jednej zmarszczki, lecz nagle słońce zakryła chmura i całe piękno odbicia prysło. Jola odwróciła się i spojrzała w lustro, westchnęła “kogo ja oszukuję”. Każda jedna zmarszczka na twarzy i głowa pełna posiwiałych włosów przypomniała jej lata życia w trudnym małżeństwie. Ciągłe awantury, pretensje męża, płacz przestraszonych dzieci. Tyle nocy przepłakanych. Tak przyglądając się sobie pomyślała “całe szczęście, że udało mi się z tego wyjść zanim…

Co kiedy partner uderzy po raz pierwszy? Co jeżeli zaczyna znęcać się nad Tobą psychicznie? Mówi, że nie poradzisz sobie, i tak nie osiągniesz celu, nie nauczysz się języka, nie zdobędziesz wymarzonej pracy? Co jeżeli wydziela Ci ‘kieszonkowe’ i zaczyna ograniczać kontakty z przyjaciółmi i innymi ludźmi? Co jeżeli sprawdza każdy Twój krok?

Przypominamy, więcej informacji na temat audycji: http://www.radiorampa.com/zawszejestwyjscie/zawsze-jest-wyjscie-nowa-audycja-i-akcja-radio-rampa/Program porusza ciężkie a czasami tragiczne sytuacje, których doświadczają Polacy w USA: maltretowanie psychiczne i przemoc ze strony partnera, ograniczenie wolności osobistej w rodzinie– to problemy dla wielu ciężkie do rozwiązania. Strach, brak środków finansowych, brak statusu imigracyjnego – to najczęstsze powody dla których poddajemy się. Chcemy odpowiedzieć na pytania związane z tymi sprawami, a także podnieść świadomość na temat tego problemu, tak aby więcej osób nim dotkniętych miało odwagę i wiedziało, że jest sposób aby zmienić swoje życie.

Do projektu zaprosiliśmy eksperta w dziedzinie prawa rodzinnego, karnego i imigracyjnego, Panią mecenas Joannę Nowokuński. Jej pasją jest praca w społeczeństwie polskim z faktu na pochodzenie jak i powołanie do zawodu adwokata. Pani adwokat posiada wieloletnie i obszerne doświadczenie w sprawach sądowych. Wykształcona w USA, poza językiem polskim i angielskim, równie biegle włada także językiem hiszpańskim. Kancelaria Pani Adwokat mieści się na Greenpoincie, przy 33 Nassau Avenue. Jeżeli macie pytania, lub potrzebujecie pomocy, możecie skontaktować się bezpośrednio z Panią mecenas, pod numerem telefonu 718-395-1904

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here