XVII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich zorganizowany przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających (CPSD) trwał na Florydzie od 24 do 27 maja, 2024 roku. Zjazd zgromadził 250 osób – przedstawicieli szkół polonijnych z USA i Kanady, a także gości z Polski.
W piątek i w sobotę, uczestnicy zjazdu brali udział w warsztatach metodycznych prowadzonych przez ekspertów w swoich dziedzinach. Oto oni i tematy ich wykładów:
dr Barbara Kosmowską, poprowadziła wywiad pod tytułem “Oswoić utratę, by jeszcze piękniej żyć. O trudach i pułapkach pisania na tematy.”
dr Anna Węgierek, poprowadziła wykłady dotyczące komunikacji, a także odpowiedziała na pytania “Jak zareagować na kłopotliwe dziecko? Jak rozmawiać z rodzicami? Jak ujarzmić swoje nerwy?”
dr Beata Jędryka, zaprezentowała wykład pod tytułem “Każdy może zostać molem… książkowym – stymulowanie dzieci i młodzieży do czytania w języku polskim jako odziedziczonym.”
mgr Tomasz Stempek, poprowadził wykład pod tytułem “Zanim sztuczna inteligencja Cię wyręczy, zajrzyj na platformę e-coursebook.eu.”
mgr Iwona Stempek, poprowadziła wykłady pod tytułem “Gry, zadania językowe, pomysły z kapelusza i… sztuczna inteligencja – w tym szaleństwie jest metoda.”
mgr Małgorzata Pawlusiewicz, poprowadziła wykłady pod tytułem: “Nowe wyzwania glottodydaktyki w środowisku polonijnym USA. Wielopoziomowe nauczanie – co to znaczy? Prezentacja nowych podręczników dla klas 1-3.”
mgr Lucyna Bzowska, poprowadziła wykład pod tytułem “Wyruszamy w podróż do Polski…”.
mgr Agnieszka Kaczmarczyk, prowadziła wykład pod tytułem “Muzyka od ucha do ucha. Lekkie i komiczne piosenki dydaktyczne, czyli jak mówić po polsku śpiewająco.”
mgr Monika Frysz, prowadziła wykład pod tytułem “Sztuczna Inteligencja – niezastąpiona supermoc nauczyciela.”