W 2015 roku w szkole publicznej nr 34 na Greenpoincie powstał pierwszy na wschodnim wybrzeżu, polsko-angielski program nauczania, czyli Polish Dual Language Program, dzięki któremu uczniowie mogą uczyć się równolegle w dwóch językach.
Jak ustaliło Radio RAMPA, w roku szkolnym 2025–2026 szkoła P.S. 34 nadal będzie prowadzić zajęcia dwujęzyczne z językiem polskim, jednak ze zmianami.
NYC Public Schools (Nowojorski Departament Szkół Publicznych), w emailu do Radio RAMPA z dnia 16 lipca, podał, że “Zajęcia dwujęzyczne z językiem polskim będą prowadzone w klasach: zerowej (Kindergarten), trzeciej i czwartej. Program nie będzie kontynuowany dla uczniów zapisujących się do klasy pierwszej, a klasy drugie i piąte zostały połączone. Dla roczników o zbyt małej liczbie uczniów zostanie zapewniony model nauczania języka obcego, który utrzyma naukę języka polskiego i stworzy podstawy do dalszego rozwoju nauczania dwujęzycznego.
NYC Public Schools potwierdziło Radiu RAMPA, że rodziny zostały poinformowane o tych zmianach. Dodatkowo, Departament w oświadczeniu podał: “W szkołach publicznych Nowego Jorku kształcimy uczniów i wspieramy rodziny z różnorodnych środowisk, z dumą oferując programy dwujęzyczne w całym mieście – na rzecz tych rodzin i w odpowiedzi na coraz bardziej globalny świat, w którym dorastają nasze dzieci. Chociaż wybrane roczniki nie będą już uczestniczyć w programie z powodu zmniejszonej liczby zapisów, program polsko-angielski nadal będzie prowadzony w tej szkole oraz dla nowych uczniów zapisujących się do klasy zerowej (Kindergarten). Wszyscy uczniowie nadal będą mieli dostęp do nauki języka polskiego, z możliwością rozwijania swoich umiejętności w zmodyfikowanym formacie poza pełnym modelem dwujęzycznym.”
Zgodnie z zasadami Nowojorskiego Departamentu Edukacji, “prawo do zapisania dziecka do programu edukacji dwujęzycznej (BE – Bilingual Education) przysługuje wtedy, gdy w jednej szkole znajduje się co najmniej 15 uczniów z ograniczoną znajomością języka angielskiego (ELL) w klasach K-8, posługujących się tym samym językiem ojczystym, w jednej lub dwóch sąsiadujących klasach, lub co najmniej 20 takich uczniów w szkole średniej (high school) w jednej klasie. Jeśli dana szkoła nie ma wystarczającej liczby kwalifikujących się uczniów, ale taka liczba istnieje w obrębie całego okręgu szkolnego, okręg ma obowiązek zapewnić program edukacji dwujęzycznej.”
Wynika z tego, że program edukacji dwujęzycznej będzie kontynuowany w szkole, jednak to od liczby uczniów zapisanych na dany rok, będzie zależało w jakiej klasie konkretnie.
Warto zaznaczyć, że na początku istnienia, program dwujęzyczny w PS 34 był jedynym polskim programem dwujęzycznym oferowanym w szkołach publicznych w Nowym Jorku. Od tego czasu powstały jednak dwa programy nauki języka polskiego w dystrykcie szkolnym numer 24: w szkole PS 71 na Ridgewood oraz w szkole PS 153 na Maspeth. Na Ridgewood, program powstał i napotykał podobne problemy w naborze nowych uczniów – dyrektor szkoły PS 71 utrzymała program modyfikując go, tak aby wciąż umożliwić naukę języka polskiego. W szkole PS 153 na Maspeth został utworzony pełny polski program edukacji dwujęzycznej i funkcjonuje do dziś.
Zmiany wydają się odzwierciedlać zmiany społecznościowe na Greenpoincie – polskie rodziny korzystają z programów nauczania bliżej swojego miejsca zamieszkania, a wiele polskich rodzin niegdyś, nie mając wyboru, dowoziło swoje dzieci właśnie na Greenpoint.
Nauka języka polskiego w szkole PS 34 na Greenpoincie pozostaje żywa. Radio RAMPA brało udział w dniu promocyjnym Polish Dual Language program w tej szkole w roku 2019 (wideo poniżej). W szkole regularnie organizowane są zajęcia przy współpracy choćby z Instytutem Józefa Piłsudskiego czy Polskie Dni Dwujęzyczności. W maju 2025 roku, po raz kolejny w szkole odbył się Polish-English Curriculum Showcase, jak podaje szkoła na swoim Facebook, aby „prezentować sztukę, wiersze i muzykę, oddając hołd bogatej historii Polski oraz upamiętniając 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego”.
Radio RAMPA wystosowało prośbę o komentarz równolegle do Departamentu Edukacji Nowy Jork jak i do dyrektora szkoły P.S. 34 Alain Beugoms, oraz asystenta dyrektora szkoły PS 34 Jeanne Marshall. Od władz szkoły bezpośrednio nie otrzymaliśmy komentarza do momentu publikacji tego materiału.
Polsko-amerykański program językowy w PS 34 na Greenpoincie dużym sukcesem