Zwolennicy Sandersa krzyczeli: zamknąć ją! Atmosfera rewolty w Partii Demokratycznej

Reklama - Advertisement

Zjazd Demokratów, który ma być uroczystą manifestacją ich jedności w poparciu Hillary Clinton, rozpoczął się w atmosferze rewolty wśród wyborców partii po ujawnieniu przez Wikileaks, że Krajowy Komitet Partii Demokratycznej od początku sprzyjał Hillary kosztem jej głównego rywala w prawyborach, senatora Berniego Sandersa.

Z mejli w DNC (ujawnionych dzięki włamaniu się do jego komputerów) wynikało, że kierownictwo partii naciskało na wyborców i działaczy, zwłaszcza tzw. superdelegatów, żeby głosowali w prawyborach na Clinton.

Sanders powiedział, że „nie był zaskoczony” sprawą mejli, ale na spotkaniu z wyborcami w Filadelfii przed konwencją wezwał swoich zwolenników, aby w wyborach poparli Clinton. Senator wystąpił z takim apelem już ponad tydzień wcześniej, występując razem z Hillary na wiecu.

Mimo to, na wiecu w Filadelfii tysiące jego fanów zareagowało na apel głośnym buczeniem. Rozległy się okrzyki „hańba” i skandowanie: „Lock her up!” (Zamknąć ją – co odnosiło się do Clinton). To ostatnie było powtórzeniem hasła z wcześniejszej konwencji Republikanów w Cleveland, gdzie delegaci chórem potępiali Clinton, oskarżając ją o kryminalne wykroczenia .

Lewicowi wyborcy Sandersa są również niezadowoleni, że jako swego kandydata na wiceprezydenta Clinton wybrała senatora Tima Kaine z Virginii, centrowego Demokratę, uchodzącego za klasycznego polityka demokratycznego establishmentu.

Na briefingu w poniedziałek w czasie konwencji działacz ze sztabu Sandersa, Charles Chamberlain, zapewnił, że jego wyborcy „w listopadzie na pewno nie zagłosują na Trumpa”.

Przyznał jednak, że nie wiadomo ilu z nich będzie głosować na Clinton, a ilu zostanie w domu.

Zdaniem niektórych ekspertów, fani Sandersa – który określa się jako „demokratyczny socjalista” – mogą w wyborach poprzeć kandydatkę Partii Zielonych, Jill Stein.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here