11 listopada odbędzie się „biało-czerwony marsz”

Zamiast Marszu Niepodległości organizowanego przez środowiska narodowe odbędzie się „biało-czerwony” marsz, organizowany przez rząd – taką decyzję podjęli w środę po południu prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. 

 

Na marsz, w niedzielę, 11 listopada, zaprasza szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Marsz zacznie się o 15:00, a jego organizacją zajmie się Ministerstwo Obrony Narodowej. Pochód przejdzie trasą Marszu Niepodległości, którego wczoraj zakazała prezydent Warszawy.

Dzisiaj, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, pozytywnie odniosła się do decyzji o organizacji marszu biało-czerwonego w Święto Niepodległości. Pytana w trakcie sesji Rady Warszawy prezydent powiedziała, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy była „szybka i właściwa”. Dodała, że wierzy w odpowiednie zabezpieczenie wydarzenia i wyraziła nadzieję, że Marsz biało-czerwony 11 listopada odbędzie się w sposób godny. Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że nie będzie brała udziału w marszu, ponieważ w tym czasie będzie osobiście nadzorować bezpieczeństwo w mieście w Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak zapowiedział, że podczas marszu organizatorzy będą rozdawali flagi narodowe. Patronat nad Biało-Czerwonym Marszem objął prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem szefowej stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nie ma możliwości zorganizowania w tym roku Marszu Niepodległości. Ewa Gawor powiedziała, że nawet jeśli skuteczne będzie sądowe odwołanie organizatorów Marszu od decyzji o zakazie, to w tym czasie i miejscu zgłoszono już marsz o charakterze państwowym. 

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, zakazując Marszu Niepodległości, przekroczyła uprawnienia. Minister Ziobro tłumaczył na konferencji prasowej, że mechanizmy demokratycznego społeczeństwa i zasada wolności zgromadzeń, wolności słowa wymaga, aby formy ekspresji różnych środowisk, z których ideami się zasadniczo nie zgadzamy były w pełni dopuszczalne. Tymczasem, podkreślał minister sprawiedliwości, Hanna Gronkiewicz-Waltz naruszyła zasady społeczeństwa obywatelskiego.

Organizatorzy Marszu Niepodległości odwołali się od decyzji prezydent Miasta Warszawa. Jak zapewniali w środę, w ostateczności odbędzie się marsz na zasadzie zgromadzenia spontanicznego.

 

 

Apel premiera w związku z Biało-Czerwonym Marszem w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

 

(IAR/RadioRAMPA)

 

Rampa Ranek
RAMPA Ranek to audycja radiowa od 7-10 a.m. od poniedziałku do piątku. Najważniejsze wiadomości, sport, biznes, kultura i wydarzenia. Dobra, polska muzyka. Słuchaj na www.RadioRAMPA.com lub poprzez bezpłatną aplikację RADIO RAMPA na telefony komórkowe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here