11 października w USA Dniem generała Kazimierza Pułaskiego

Reklama - Advertisement

Prezydent Joe Biden ogłosił 11 października w Stanach Zjednoczonych Dniem Generała Kazimierza Pułaskiego. W dorocznej proklamacji napisał, że bohaterstwo Pułaskiego stanowi jeden z niezliczonych wkładów, jakie Polacy wnieśli w promowanie wolności na świecie. Amerykański przywódca wskazał między innymi na pomoc Polaków dla Ukrainy.

“Dziś świętujemy życie i dziedzictwo Kazimierza Pułaskiego, którego historia jest na zawsze wpleciona w walkę naszego narodu o niepodległość i który pozostaje źródłem inspiracji dla wszystkich walczących o wolność na całym świecie” – napisał Joe Biden.

Prezydent Biden podkreślił, że bohaterstwo Pułaskiego reprezentuje umiłowanie Polaków do wolności wpisało się w długą tradycję polskiej walki o wolność i jest jedynie “jedną z niezliczonych zasług Polski na rzecz wolności na całym świecie”, czego przykładem jest polska pomoc Ukrainie.

“Od czasu brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku, świat był świadkiem niezliczonych aktów odwagi i oddania Polaków dla walki o wolność i godność ludzką” – oświadczył. Biden przypomniał, że Polska przekazała Ukrainie czołgi, artylerię oraz samoloty i stała się kluczowym ośrodkiem pomocy dla innych partnerów.

“Jak przekonałem się osobiście, podczas moich podróży do Polski, wciągu ostatnich dwóch lat Polacy przyjęli ukraińskich uchodźców, w tym mrocznym momencie, oferując im bezpieczeństwo, nadzieję i światło” – dodał.

Joe Biden napisał też w opublikowanej przez Biały Dom proklamacji, że składając hołd Pułaskiemu, Amerykanie oddają również cześć przyjaciołom w Polsce i tętniącej życiem społeczności polsko-amerykańskiej.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Wikipedia

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here