Rekordowe zainteresowanie wyborami wśród Polaków poza granicami

Reklama - Advertisement

We wtorek minął termin rejestracji do listy wyborców w polskich wyborach, Polaków przebywających za granicą.

Jak poinformował w środę Radio RAMPA wicekonsul RP w NYC Stanisław Starnawski: „Na pewno przebiliśmy 20 tys. zarejestrowanych wyborców w całym konsularnym okręgu nowojorskim (który obejmuje też Cleveland, Buffalo czy Boston).” Konsul dodaje, że wciąż trwa rejestrowanie wniosków, które spływały do północy. Więcej o kwestiach technicznych głosowania w wyborach przedstawimy jeszcze przed sobotą w Wiadomościach Dnia w RAMPA TV.
 

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował we wtorek, że na godzinę 12 w południe, łącznie ponad 554 tysięcy Polaków, mieszkających za granicą, zarejestrowało się do głosowania w wyborach parlamentarnych. Liczba ta wzrosła jeszcze, o osoby, które rejestrowały się w ostatnich godzinach 10. dnia października. Dla porównania, w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, do głosowania za granicami Polski zarejestrowało się 314 tysięcy osób, a w roku 2015, 200 tysięcy.

Zamknięta została rejestracja do wpisu wyborców w nowojorskim okręgu konsularnym. Najwięcej osób zarejestrowało się do komisji wyborczych przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, komisjach na Greenpoincie (Oddział PSFCU przy McGuinness Blvd. i Centrum PolskoSlowianskie), Maspeth, a w New Jersey w Passaic. Polacy w USA głosują 14 PAŹDZIERNIKA BR. – LOKALE WYBORCZE CZYNNE BĘDA OD GODZ. 07.00 DO GODZ. 21.00. czasu lokalnego.

Jak podało MSZ, utworzone zostały dodatkowe obwody głosowania w tych okręgach konsularnych, w których było to zasadne ze względu na zwiększone zainteresowanie wyborców zgłoszeniem się do spisów sporządzanych przez konsulów. Dodatkowe obwody głosowania powstały w: Alicante, Amsterdamie, Bredzie, Karlsruhe, Maladze, Mediolanie i Norymberdze. Łącznie więc, z nowymi obwodami, Ministerstwo Spraw Zagranicznych utworzyło 417 komisji wyborczych – oznacza to wzrost liczby obwodów o ponad 30 % w porównaniu z wyborami parlamentarnymi w roku 2019 kiedy zorganizowano 320 obwody dla głosujących poza granicami kraju, i o ponad 66% w stosunku do roku 2015, kiedy zorganizowano 250 obwodów.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here