13 ofiar wybuchu w kopalni w Karwinie – nie żyje 12 Polaków

13 ofiar wybuchu w kopalni w Karwinie – nie żyje 12 Polaków
Reklama:

W czeskiej kopalni w Karwinie zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków i jeden Czech. Rannych zostało 10 Polaków, w tym jeden ciężko. Rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) Ivo Čelechovský powiedział, że w kopalni wybuchł metan, “Znane są przyczyny zdarzenia. Było to zapalenie metanu, który spowodował zniszczenia w terenu pod ziemią.”

W kopalni w Karwinie została zawieszona akcja ratunkowa. Władze kopalni tłumaczą to niebezpiecznymi warunkami, jakie panują pod ziemią. Do 40 czeskich ratowników przyłączyły się dwa zastępy ich polskich kolegów, którzy w nocy dotarli na miejsce i niezwłocznie przystąpili do pracy. 

W piątek, premier Mateusz Morawiecki przyjechał na miejsce tragedii. Pomoc dla rodzin górników zapowiedzieli premierzy Polski i Czech. Również, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że poszkodowani w kopalni w Czechach Polacy i ich rodziny otrzymają wsparcie finansowe w ciągu najbliższych tygodni.

Niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. Rzecznik prezydenta RP, Błażej Spychalski powiedział, w niedzielę flagi będą opuszczone do połowy masztów, ograniczone zostaną też imprezy masowe.

Do wybuchu doszło 20 grudnia po godzinie 17.00, ponad 800 metrów pod powierzchnią ziemi. 

(IAR)

About The Author

Related posts