81. Parada Pułaskiego w obiektywie Radio RAMPA

81. Parada Pułaskiego w obiektywie Radio RAMPA
Reklama:

7 października 2018 roku Piątą Aleją na Manhattanie już po raz 81. przemaszerowała Parada Pułaskiego – największa demonstracja polskiej dumy narodowej w USA. Według danych policji nowojorskiej, w paradzie co roku udział bierze ponad 200,000 osób. Dla każdego z Polaków lub Amerykanów polskiego pochodzenia, jest to okazja do tego aby wraz z rodziną i przyjaciółmi, w biało-czerwonych barwach, świętować swoje pochodzenie. 

Celebrację dnia co roku rozpoczyna uroczysta msza święta w Katedrze św. Patryka na Manhattanie. W tym roku celebrowana była ona przez Biskupa dzielnicy Brooklyn Witolda Mroziewskiego oraz biskupa eparchii bizantyjskiej w Passaic Kurta Burnette. Po mszy, goście udali się na uroczyste śniadanie przed Paradą Pułaskiego. W śniadaniu udział wziął Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w gabinecie Prezydenta Andrzeja Dudy, który przeczytał słowa skierowane do zebranych od Prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Minister Kwiatkowski wręczył w imieniu Prezydenta RP, na ręce Prezesa Komitetu Głównego Parady Pułaskiego Richarda Zawisnego, flagę polski. 

Wśród gości honorowych również kongresmenka Carolyn Maloney, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski wraz z małżonką, rewident miasta Nowy Jork Scott Stringer, asystent sekretarza ds. transportu z biura gubernatora Andrew M. Cuomo Michael Wojnar, byli główni marszałkowie Parady Pułaskiego, główny marszałek tegorocznej Parady Thomas Duch wraz z rodziną, oraz sponsorzy, wśród nich największy i najbardziej lojalny sponsor Parady Pułaskiego Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. 

Podczas śniadania, na marszałków honorowych mianowani zostali Biskup Witold Mroziewski oraz Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski. 

Parada Pułaskiego rozpoczęła się punktualnie o godz. 12:30 przy 42 ulicy na Piątej Alei. Do grona gości honorowych dołączył wówczas kongresman Dan Donovan. Rozpoczęto odśpiewaniem hymnów amerykańskiego i polskiego, oraz odtańczono tradycyjnego Poloneza. W tegorocznej paradzie udział wzięło ponad 60 kontyngentów z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut. Jako pierwsze, z racji tego, że Główny Marszałek pochodzi z Garfield, NJ, maszerowały kontyngenty z New Jersey. W pierwszym, kontyngencie honorowym, przedstawiciele władz polskich i amerykańskich, policji i straży pożarnej Nowego Jorku, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, a także motocykle i samochody młodej Polonii, na końcu z Radio RAMPA. 

Wśród kontyngentów z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut polskie parafie, szkoły, organizacje, lokalni marszałkowie Parady Pułaskiego, Miss Polonia, Junior Miss Polonia, wszyscy ubrani godnie i elegancko, w biało-czerwonych barwach, dumnie prezentujący swoją dumę narodową. Wśród maszerujących również Anita Włodarczyk, mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata w rzucie młotem, która maszerowała wraz z Polish-American Sports Association. 

Materiał wideo z Parady już wkrótce. Zapraszamy aby obejrzeć galerię zdjęć:

 

About The Author

Related posts