Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 10-10-19

Reklama - Advertisement

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 10 dzień października 2019 roku:

1) Polonia: Utalentowana 15-letnia śpiewaczka Natalia Kawalec z Chicago została uznana za Wschodzącą Gwiazdę Naszej Unii 2019. To już czwarta osoba, młody wiekiem Członek Naszej Unii, który otrzymał ten zaszczytny tytuł. Ceremonia wręczenia stypendium miejsce miała w piątek, 4 października, w oddziale głównym PSFCU przy 100 McGuiness Blvd. na Greenpoincie. Natalia pojawiła się wraz z rodzicami oraz braćmi. Czek w wyokości 5 tysięcy dolarów wręczył dyrektor wykonawczy PSFCU, Bogdan Chmielewski. Jak powiedział Chmielewski, Nasza Unia chce wspierać młodzież polskiego pochodzenia, w trudnych początkach rozwoju zawodowego. / Dzisiaj ostatni dzień aby zarejestrować się do udziału w wyborach, które w Polsce będą miały miejsce 13 października, a w USA, dzień wcześniej, w sobotę. Aby wziąć udział w wyborach, należy mieć ważny polski paszport i zarejestrować się w konkretnym lokalu wyborczym. Szczegóły na naszej stronie.

2) NYC: 19-letni mężczyzna, znaleziony martwy na Queensie, został zidentyfikowany jako Jay Patel, uczeń Nassau Community College. Mężczyzna został znaleziony około 1 p.m. w dzielnicy Floral Park. Władze podejrzewają, że został postrzelony gdzie indziej, a porzucony został na ulicy w tej dzielnicy, gdzie również mieszka jego rodzina.

3) USA: kandydat na urząd prezydenta z partii demokratycznej Joe Biden powiedział po raz pierwszy, że Prezydent Donald Trump powinien zostać poddany w stan oskarżenia, za nadużywanie swoich sił, w walce o reelekcję. Prezydent Trump nazwał to wezwanie żałosnym, mówiąc, że Joe Biden spada w sondażach. Dodatkowo, jak podaje korespondent polskiego radia z Ukrainy, / Donald Trump dystansuje się od tureckiej operacji militarnej w północnej Syrii. Broni jednak decyzji o wycofaniu z tych rejonów amerykańskich żołnierzy. Prezydent Trump przekonuje, że Stany Zjednoczone nie mogą prowadzić niekończących się wojen. Mówi też, że nie obawia się utraty sojuszników. Dodatkowo, Trump oświadczył, że nie popiera tureckiej operacji militarnej w północnej Syrii i że uzyskał od władz w Ankarze zapewnienie, że wezmą w ochronę cywilów i mniejszości religijne. (IAR)

4) ŚWIAT:
Tureckie wojska lądowe wjechały czołgami na teren Syrii. Poinformowało o tym w komunikacie tureckie ministerstwo obrony. Tym samym rozpoczęła się lądowa faza operacji zbrojnej w północnej Syrii. Ofensywa jest skierowana przeciwko Kurdom, a Turcja chce równocześnie utworzyć w Syrii strefę buforową i przesiedlić tam syryjskich uchodźców. Turecki prezydent poinformował, że dał rozkaz do rozpoczęcia inwazji, aby walczyć z “terrorystami”, którzy są na północy Syrii. Chodzi zarówno o nielicznych już bojowników ISIS jak i Kurdów, których Ankara także uważa za terrorystów. Do ofensywy dochodzi w kilkadziesiąt godzin po tym, jak amerykański prezydent Donald Trump podjął szeroko krytykowaną obecnie decyzję o wycofaniu z Syrii wojsk USA. Do tej pory to właśnie żołnierze Stanów Zjednoczonych chronili Kurdów przed atakami Turcji. Kurdowie mieli kluczową rolę w pokonaniu tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Rozpoczęcie tureckiej ofensywy w Syrii potępiła już większość krajów Bliskiego Wschodu, w tym Kuwejt, Bahrajn, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Irak. (IAR)

5) Polska:

Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Uzasadniając przyznanie nagrody sekretarz Akademii Mats Malm podkreślił, że Olgę Tokarczuk doceniono za “narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Olga Tokarczuk napisała w mediach społecznościowych: “Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje”. Polska pisarka jest już laureatką wielu wyróżnień, w tym międzynarodowej, prestiżowej nagrody The Man Booker International Prize za powieść “‘Bieguni”. W zeszłym roku, po otrzymaniu nagrody, w wywiadzie dla Polskiego Radia Olga Tokarczuk mówiła, że według niej literatura służy pogłębianiu percepcji i poszerzaniu świadomości, stanowiąc antidotum na wyobcowanie i alienację. Pisarka podkreśliła, że literatura, a zwłaszcza powieść, pomaga ludziom lepiej się porozumiewać. Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych czworo Polaków – Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here