Akademia Jana Pawła II w South Amboy świętuje 10 lat istnienia

Reklama - Advertisement

Akademia Jana Pawła II w South Amboy, NJ świętuje 10 lat istnienia. Uroczysty bankiet z tej okazji, miejsce miał 22 października w miejscowości Colonia, NJ.

Choć Akademia świętuje 10. lat od oficjalnego jej powstania, wspólnota, która była jej początkiem, istnieje już lat 15. Wszystko zaczęło się z inicjatywy Księdza Mariana Drozd, który pełnił swoją posługę w Sacred Heart Church w South Amboy, NJ. To on zainicjował organizację występów z okazji Dnia Matki i Ojca, a później jasełek. Swoimi pomysłami zachęcał do udziału we mszy świętej dzieci, a za tym, i ich rodziców. To Ksiądz Marian Drozd uważał, że istnieje potrzeba założenia polskiej szkoły. 

10 lat temu, założona została Akademia Jana Pawła II, której dyrektorem od samego początku jest Pani Joanna Moczulski. W oryginalnej, trzy-osobowej radzie dyrektorów, oprócz Pani Moczulski i Księdza Mariana, zasiadał również Pan Marcin Bednarz, który do dzisiaj jest członkiem rady. 

W bankiecie udział wzięli założyciele szkoły, jej pracownicy, absolwenci, a także rodzice uczniów i przyjaciele. Z Polski przyleciał Ksiądz Marian Drozd, który przeniósł się do kraju już na stałe. Obecni byli również przedstawiciele Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Podkreślano, że wielkim sukcesem Akademii Jana Pawła II był fakt, że szkoła zaczynała działalność, mając 160 zapisanych uczniów – to rekord, jak na nową szkołę, która dodatkowo nie powstała z rozpadu większej placówki. Szkoła powstała bez konfliktu, a z potrzeby – podkreślano. 

Zapraszamy do wysłuchania reportażu – a w nim, rozmowy z założycielami, pracownikami, rodzicami i absolwentami szkoły – w tym, z pierwszymi jej uczniami. 

Zdjęcia dzięki uprzejmości fotografów szkoły: Marcina Bednarz i Krzysztofa Rosół.

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here