Reklama - Advertisement

20 października w Brooklyn Borough Hall – siedzibie prezydenta Brooklynu Antonio Reynoso, Centrum Polsko – Słowiańskie zorganizowało obchody Dnia Dziedzictwa Polskiego. 

Podczas uroczystości za zaangażowanie na rzecz Polonii odznaczeni zostali:

  • dr. Iwona Korga – Prezes i Dyrektor Wykonawcza Instytutu Piłsudskiego
  • Marian Żak – Prezes Rady Dyrektorów Centrum Polsko Słowiańskiego oraz Prezes i założyciel New York Arts and Dance Innovations
  • Zbigniew Solarz – Skarbnik w Radzie Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego
  • ks. Józef Szpilski – Członek Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego

Po części oficjalnej w holu ratusza można było zasmakować polskich potraw i obejrzeć występy polskich zespołów tanecznych.

Gospodarzem wydarzenia był Prezydent dzielnicy Brooklyn Antonio Reynoso.

Radny Lincoln Restler, reprezentujący dystrykt 33 w nowojorskiej radzie miasta – a tym samym reprezentujący m.in. dzielnicę Greenpoint, wyraził swoją wdzięczność dla polskiej społeczności za wkład, jaki wniosła w rozwój miasta Nowy Jork.

Wawrzyn Warkocki – Konsul RP w Nowym Jorku zapytany o nasze Dziedzictwo Narodowe tutaj na obczyźnie zwrócił szczególną uwagę na konieczność pielęgnowania ojczystego języka. 

Marian Żak – Prezes Centrum Polsko – Słowiańskiego opowiedział o kulisach pomysłu Prezydenta Brooklynu na zaproszenie do ratusza polskiej społeczności.

Paweł Pachacz – Wiceprezes CPS podkreśla, że w takim tyglu, jakim jest nowojorska społeczność trzeba organizować dni polskości i pokazywać piękno naszej kultury na zewnątrz.

Zbigniew Solarz – Skarbnik w w Radzie Dyrektorów CPS podejrzewa, że Prezydent Brooklynu w ramach rewanżu za zaproszenie na obchody 50-lecia  Centrum Polsko – Słowiańskiego podjął polską społeczność u siebie w ratuszu.

dr Iwona Korga – Prezes i Dyrektor Wykonawcza Instytutu Piłsudskiego mówi, że otrzymane odznaczenie jeszcze bardziej zapala ją do działania na rzecz polskiej społeczności. 

Ks. Józef Szpilski – Członek Rady Dyrektorów CPS przypisuje otrzymane wyróżnienie temu, że od 50 – ciu lat, czyli od samego początku istnienia CPS jest całym sercem zaangażowany w pomaganie Polonii. 

Agnieszka Granatowska – Dyrektor Wykonawcza CPS z wielkim zadowoleniem mówiła o sukcesie zorganizowanego w ratuszu Dnia Dziedzictwa Polskiego, na który licznie przybyli liderzy polonijni z całego Nowego Jorku, a nawet i spoza miasta.

Jakub Staniewski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży przyszedł na obchody, bo jest dumny ze swojego pochodzenia i chce pokazać, że młodzież jest przyszłością Polonii.

Posłuchaj relacji:

 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here