aLe afera: metro L wyłączone będzie na 18 miesięcy. Co czeka nowojorczyków?

Reklama - Advertisement

Dla niektórych będzie to prawdziwa apokalipsa. Jednak, jak zadecydowali nowojorczycy, a dokładnie 77% z setek zapytanych o zdanie użytkowników metra L, linia całkowicie wyłączona zostanie na okres 18 miesięcy, w celu przeprowadzenia koniecznych napraw. Opcją, która przegrała, był remont trwający trzy lata, podczas którego metro operowałoby z limitowanym serwisem.

Projekt całkowitego wyłączenia metra L z użytku, został tym samym poparty przez Riders Alliance. Stowarzyszenie broniące praw użytkowników metra, tym samym prosi miasto o rozpatrzenie pomysłów mieszkańców Nowego Jorku o to jak najlepiej poradzić sobie z tak ograniczonym transportem publicznym. Ruszyła kampania w mediach społecznościowych, gdzie z użyciem hashtag #fixtheL, możecie zgłaszać swoje propozycje na rozwiązanie problemu.

Wśród proponowanych udogodnień są:

  • stworzenie kolejki linowej łączącej Manhattan z Williamsburgiem (pełna historia: http://radiorampa.com/gondola-pomiedzy-williamsburgiem-a-manhattanem-coraz-bardziej-prawdopodobna/)
  • zwiększenie częstotliwości kursów metra połączonego z linią L, czyli linii G, J, Z, A i C (uwaga mieszkańcy Greenpointu – metro G nie tylko jeździć ma częściej, ale również ma mieć więcej wagonów!!)
  • przeznaczone tylko do użytku dla autobusów linie wzdłuż 14. ulicy na Manhattanie – autobusy mają przejeżdżać przez Williamsburg Bridge
  • rozwój CitiBike, a także stworzenie lini rowerowych wzdłuż Williamsburg Bridge
  • zwiększenie częstotliwości kursów promów przez rzekę Wschodnią

Z bardziej innowacyjnych, ale mało prawdopodobnych opcji, najbardziej fascynuje nas propozycja stworzenia przezroczystego tunelu, który unosić miałby się na powierzchni wody i łączyć Brooklyn z Manhattaniem – to by było coś!

Szacuje się, że dziennie, ponad 225,000 osób przejeżdza metrem L pomiędzy dzielnicami Brooklyn i Manhattan. Dodatkowe 50,000 pasażerów korzysta z tej linii tylko w obrębie Manhattanu. Całkowite wyłączenie metra L z użytku pozwoli jednak MTA na dużo większy remont, niż mogłoby to mieć miejsce w trakcie tylko częściowego wyłączenia metra. Remont ma nie tylko poradzić sobie z naprawami zniszczeń powstałych jeszcze w wyniku huraganu Sandy, ale również, przygotowanie metra na zwiększającą się ilość pasażerów. Metro L ma być nowocześniejsze, bardziej wygodne i mniej zatłoczone.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here