Ruszyła 29. piesza pielgrzymka do Amerykańskiej Częstochowy – zobacz zdjęcia

Reklama - Advertisement

Prawie 1000 pielgrzymów wyruszyło w czwartek rano z Parafii św. Piotra i Pawła w Great Meadows, NJ, w kierunku Amerykańskiej Częstochowy. Do przebycia mają 57.5 mili, a na miejsce dotrą w niedzielę, 14 sierpnia.

Piesza pielgrzymka organizowana jest już po raz 29. W każdym dniu przybywa pielgrzymów, a w niedzielę do Doylestown w Pennsylwani, gdzie mieści się Duchowa Stolica Polonii, przybywa już 2-3 tysięcy osób. Pielgrzymi przybywają m.in. z New Jersey, Nowego Jorku, Pennsylwani, Connecticut. Najmłodsi mają kilka miesięcy, najstarsi pamiętają nawet pierwszą pielgrzymkę w USA.

Pielgrzymów prowadzi proboszcz parafii w Great Meadows, ksiądz Grzegorz Podsiadło, a poszczególne grupy m.in. ojciec paulin Rafał Walczyk – przeor Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, ojciec paulin Tadeusz Lizińczyk – proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Wśród uczestników nie brakuje gości, przybył ksiądz biskup z Florydy, oraz polski bokser, Tomasz Adamek. Porządku pilnują wolontariusze – przede wszystkim młodzież, wychowana w duchu pielgrzymkowym.

Podczas przemarszu pielgrzymi modlą się, a każdy z nich ofiaruje Matce Bożej swoje intencje. Jak powiedziało nam wielu pielgrzymów, “mamy za co dziękować.” Wierni modlą się, śpiewają, mają okazję do spowiedzi i refleksji. Jak zapewniają, nie brakuje żartów, a dobry humor dopisuje im na całej trasie.

Jak czytamy na stronie pielgrzymki, “pomysłodawczynią tej formy była Emilia Gołaszewska, kształcąca się w tym czasie w nowojorskiej Juiliard School. Przed skromnym komitetem organizacyjnym składającym się z czterech osób: księdza Ignacego Kuziemskiego, siostry Teresy Gradowskiej, siostry Karoliny Mackiewicz, pani Emilii Gołaszewskiej pojawiło się mnóstwo formalności do załatwienia w urzędach, na policji, wytyczenie trasy pielgrzymki, uzyskanie zgody prywatnych właścicieli posesji na noclegi itp.” Pierwszą pieszą pielgrzymkę, która wyruszyła 12 sierpnia 1988 roku,  ukończyło 33 osoby.

Materiał wideo jeszcze dzisiaj pod zakładką RAMPA TV, a audio pod zakładką Radio RAMPA.

Artur Adamski
Właściciel, Prezes i współzałożyciel Radio RAMPA. Ukończył Rutgers Business School. Przez lata współpracował z firmami amerykańskimi, zajmując się planowaniem budżetu i zarządzaniem finansami. Odpowiedzialny za rozwój firmy, kwestie finansowe i marketingowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here