Ambasador Krzysztof Szczerski wybrany na Przewodniczącego Komisji Rozwoju Społecznego ONZ

Reklama - Advertisement

14 lutego, przez aklamację, Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, Ambasador Krzysztof Szczerski, wybrany został na Przewodniczącego Komisji Rozwoju Społecznego.

Komisja to ONZ-etowskie ciało o bogatych tradycjach, działające od początku istnienia organizacji. Jej głównym zadaniem jest doradzanie rządom na całym świecie w zakresie kreowania polityk mających na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa poprzez zapewnianie właściwych warunków gospodarczych, politycznych, kulturalnych i prawnych.

“Polska przykłada dużą wagę do rozwoju społecznego i ma interesujące dla partnerów doświadczenia w tym zakresie. Przewodnicząc pracom Komisji, jesteśmy gotowi wzbogacić jej dziedzictwo i dzielić się naszymi rozwiązaniami stosowanymi w Polsce” – powiedział Ambasador Szczerski.

Jednym z motywów przewodnich prac Komisji podczas 63. sesji będzie wzmacnianie solidarności, co zbieżne jest z polskimi priorytetami w ONZ.

“Cieszę się, że tematem przewodnim prac Komisji będzie właśnie solidarność. W Polsce zgadzamy się, że pojęcie to zasługuje na szczególne uznanie przez społeczność międzynarodową i przekucie go w praktyczne rozwiązana z korzyścią dla społeczeństw” – wskazał Ambasador Szczerski w wystąpieniu do członków Komisji.

Komisja obraduje corocznie i skupia 46 państw członkowskich ONZ. Efektem sesji Komisji są rezolucje i decyzje, w tym m.in. rezolucja na temat przewodni danej sesji oraz ws. wymiaru społecznego Nowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Afryki.

Komisja pełni rolę doradczą wobec Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC), której Polska jest członkiem od początku tego roku przez najbliższe 3 lata.  Ambasador Szczerski przejmie funkcję Przewodniczącego od Stałej Przedstawiciel Indii przy Narodach Zjednoczonych, Ruchiry Kamboj.

Zdjęcie: Poland in the UN/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here