Amerykanie zbudują pierwszą w Polsce elektrownię jądrową?

Reklama - Advertisement

Po wizycie w Departamencie Energii USA wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że jest duża szansa, że to Amerykanie zbudują w Polsce pierwszą elektrownię atomową. Wicepremier wraz z minister klimatu Anna Moskwą spotkali się w Waszyngtonie z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm.

Jacek Sasin powiedział, że spotkanie w sprawie budowy elektrowni jądrowej “zostało zwołane w trybie pilnym, bo dotyka nas kryzys energetyczny”. Wicepremier zaznaczył, że kryzys ten powoduje, iż trzeba szybko podejmować decyzje budowania naszego bezpieczeństwa energetycznego, w oparciu o zupełnie nowe źródła energii”.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa dodała, że podczas spotkania z sekretarz energii omówiono “decydujące szczegóły amerykańskiej oferty”. “W ciągu najbliższych dni ogłosimy decyzję rządu w tej sprawie. To strategiczna inwestycja dla rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego Polski” – zaznaczyła minister Moskwa. Jak powiedziała, strona polska “chce jak najszybciej wybrać technologię, by móc przystąpić do projektowania”.

W połowie września Amerykanie zaproponowali budowę sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię. Zaproponowali też współpracę w obszarze cywilnej energetyki jądrowej. Pozostałe dwie oferty złożyły francuski koncern EDF oraz koreańskie przedsiębiorstwo KHNP.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here